Erişilebilirlik

ABD'deki Türkler Yardım İçin Harekete Geçti - 2003-05-03


Amerika’da yaşayan Türkler, Bingöl depreminde can ve mal kaybına uğrayan halka yardım amacıyla yardım kampanyası başlattı.

Başkent Washington’la New York ve California’daki Türk dernekleri, üyelerini, Amerika’da yaşayan Türkleri ve yardım yapmak isteyen herkesi, ilk aşamada deprem bölgesine para yardımı göndermek için katkıda bulunmaya çağırdı.

Merkezi New York’ta bulunan ve çok sayıda derneği bünyesinde toplayan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (FTAA) ve Washington merkezli Türk Amerikan Dernekleri Assamblesi (ATAA) başlangıçta para yardımı yapmak için Ziraat Bankası’nda bir özel hesap açıldığını duyurdular. California Türk-Amerikan Derneği (TAAC) ise toplayacağı para yardımını doğrudan Kızılay'a göndereceğini ve yardım yapanların listesini İnternet sitesinde yayınlayacağını açıkladı.

Amerika’nın Sesi Türkçe Bölümü’ne bilgi veren ATAA Başkanı Ercüment Kılıç ve FTAA Genel Direktörü Evren Ay, toplam sayıları yaklaşık 30,000 olan üyelerine e-mail ve mektupla yardım çağrısında bulunduklarını söylediler.

Dernek yöneticileri, 1999 depreminden sonra edindikleri deneyim ışığında ilk aşamada malzeme yardımı yerine para yardımı yapmaya öncelik verdiklerini bildirdiler.

Evren Ay, merkezi New York’ta bulunan Türkiye’nin Yahudi Dostları Derneği’nin de (American Jewish Friends of Turkey) yardım kampanyasına katılacaklarını kendilerine bildirdiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG