Erişilebilirlik

'AB Birinci Öncelik' - 2003-05-03


Avrupa Birliği dışişleri bakanları Amerika’yla ilişkileri geliştirmek ve gelecekteki olası saldırılara karşı ortak bir stratejik geliştirmek istediklerini açıkladı.

Birliğe üye ve aday 25 ülkenin bakanları, iki günlük Ege zirvesinde Birlik dış politika sorumlusu Javier Solana’dan, ortak bir savunma ve güvenlik önerisi hazırlamasını istedi. Bakanlar Avrupa’nın, terörizm, bölgesel çatışmalar ve kitle imha silahlarının istenmeyen tarafların eline geçmesi tehlikesine karşı hazırlıklı olmasını ve zamanında müdahale edebilmesini istiyor.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Rodos adasında yapılan iki günlük görüşmelerin, Irak savaşından sonra Amerika’yla ilişkilerin geliştirilmesi gereğini de ortaya koyduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Cumartesi günü Türkiye'den 2 mil uzaklıktaki Yunan adası Meis'e gittiler. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Meis'e giderek bakanlarla buluştu.

Abdullah Gül burada yaptığı konuşmada 2003 ve 2004 yıllarının Türkiye-AB ilişkileri açısından kritik önem taşıdığını, Türkiye ve kendi hükümeti için AB üyeliğinin birinci öncelik konusu olduğunu söyledi.

Daha sonra Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının bir bölümü Meis adasından Kaş’a geçtiler. Papandreu ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül burada ortak bir basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakanı Gül, Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün iki tarafı da tatmin edecek bir çözüm olması gerektiğini söyledi. Papandreu de Türkiye’nin Avrupa perspektifini net gördüğünü belirterek 2004 yılında Türkiye’nin birlik üyeliği için olumlu bir karar alınmasını diledi.

XS
SM
MD
LG