Erişilebilirlik

'Türk Liderler Güvence Verdi' - 2003-04-29


ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Kongre'deki Türk-Amerikan Dostluk Grubu'nun eş başkanı Robert Wexler, Türkiye’nin Irak savaşı sonrasında izlediği politikaların Washington’da soru işareti yarattığını açıkladı.

Wexler, Ankara’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, ikili ilişkilerin eskisi gibi devamı için Türkiye’den belirli güvenceler almak istediklerini söyledi.

Türk hükümetinin, Irak savaşından sonra İran ve Suriye ile diplomatik temaslarını artırması Washington’da kaygı yaratmış bulunuyor.

Wexler, Suriye ve İran ile ilgili soruları yanıtlarken, bu konudaki kaygılara rağmen Washington’da Türk-Amerikan ilişkilerine olağanüstü bağlılığın devam ettiğini ancak hiçbir tarafın bunu garanti görmemesi gerektiğini vurguladı.

Amerikalı milletvekili, her şeye rağmen iyimser olduğunu, çünkü gerek Başbakan Erdoğan gerek Dışişleri bakanı Gül’ün, ikili ilişkilerin devamı konusunda kararlı göründüklerini belirtti.

Washington’un, Türkiye’nin Kuzey Irak politikası konusunda kaygılı olduğunu söyleyen Wexler, bu konuda Türk ve Amerikan askeri yetkililerinin aynı plan üzerinde çalışmasının hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG