Erişilebilirlik

Bush: 'Irak'ta Demokrasi Olacak' - 2003-04-29


Başkan Bush, Iraklıların kendi kendini yöneteceğini ancak yönetim şeklinin demokrasi olacağını söyledi.

Bush, Michigan eyaletinin Dearborn kentinde yaptığı konuşmada, Amerika’nın Irak’a kendi kültürünü dayatmayacağını fakat vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerinden ödün vermeyeceğini vurguladı.

Dearborn kenti ve çevresinde yaklaşık 300 bin Arap ve Irak asıllı Amerikalı yaşıyor. Başkan bu grubu hedef alan konuşmasında, Iraklıların demokratik bir ortamda refah ve özgürlük içinde yaşayabileceklerini söyledi ve Amerika’daki Iraklıların bunun kanıtı olduğunu belirtti.

Irak halkına sonsuz güveni olduğunu söyleyen ve barışçı ve refah içinde bir ülke kurmaları için Amerika’nın elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Bush, ”Zor bir yolculuk olacak fakat attığınız her adımda Amerikalı dostlarınızı yanınızda bulacaksınız,” dedi.

"Savaşa hayır" diyenlerin hata yaptığını söyleyen Başkan, Amerika’da da Irak halkının özgürlük istediğinden şüphe duyanlar olduğuna dikkati çekti ve devamla: “Haksız çıktılar ve neden biliyoruz. Özgürlük arzusu, tek bir kültürün malı değildir.. Hangi kültürde olursa olsun özgürlük, tüm insanların evrensel umududur" şeklinde konuştu.

Başkan, konuşmasında, Birleşmiş Milletler’e, Irak’a uygulanan uluslararası ambargoyu kaldırması çağrısında da bulundu.

Yaklaşık iki ay önce Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz de Dearborn’da Arap asıllı Amerikalılarla görüşmüş ve onlardan Saddam Hüseyin’in devrilmesine yardımcı olmalarını istemişti.

XS
SM
MD
LG