Erişilebilirlik

Wall Street Yatırım Şirketlerine 1.4 Milyar Ceza - 2003-04-29


ABD Sermaye Piyasası Kurulu, kendi yatırım ve banka işlem hacimlerini arttırmak amacıyla hisse senetleri hakkında kasıtla yanlış bilgi vermekle suçlanan, Wall Street Borsası'nın en büyük 10 yatırım şirketiyle toplam 1 milyar 400 milyon Dolar tazminat ödemeleri konusunda varılan anlaşmayı onayladı.

Sermaye piyasası denetleme kurumuyla, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Merrill Lynch gibi Amerika'nın en büyük yatırım firmaları arasında Aralık 2002'de varılan anlaşmaya göre ödenecek bu tazminat, bu alanda bugüne kadar verilen en büyük miktardaki cezalardan birini oluşturuyor. Firmalar hakkında soruşturma, New York Eyaleti Adalet Bakanı Eliot Spitzer tarafından başlatılmıştı. Spitzer, ele geçirdikleri elektronik posta mesajlarının, firmaların, yatırımcılara kasıtlı olarak hatalı piyasa analizleri gönderdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Spitzer hatalı hisse değerlendirmelerinin yatırım şirketlerinin haksız yere büyük karlar elde etmelerini sağladığını ve yöneticilerin kasıtla çarpıtılmış piyasa araştırmalarına dayanan yanlış bilgilerin yayılmasına izin verdiğini bildirdi.

"Bu işten zararlı çıkan, yatırımcı bireyler oldu" diyen New York Eyaleti Adalet Bakanı, yatırım şirketleri ve yöneticileri kasıtla çok değerli olarak gösterilen hisselere yapılan yatırımlar sayesinde servetlerini arttırırken yatırımcı bireylerin zarar gördüğünü söyledi.

Spitzer, 10 büyük yatırım şirketinin ödeyeceği 1.4 milyar Dolarlık tazminatın büyük bölümünün kayba uğrayan yatırımcı bireylere verileceğini ancak bunun uzun zaman alacağını bildirdi.

ABD Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı William Donaldson ise şirketlerle varılan anlaşmanın, piyasa analiz sisteminin büyük çapta yeniden yapılandırılmasını da kapsadığını söyledi.

Donaldson, "Sanıkların yerine getirmek zorunda olduğu yükümlülükler sayesinde önemli reformlar gerçekleşecek ve sermaye piyasası araştırmaları yeniden eski saygınlığına kavuşacaktır" dedi.

Tazminat ödemeye mahkum olan yatırım şirketlerinin başında 400 milyon Dolarla Salomon Smith Barney geliyor. Merrill Lynch ve Credit Suisse 200 milyon, Morgan Stanley 125 milyon, ve Goldman Sachs 110 milyon Dolar tazminat ödeyecekler.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Donaldson bu cezaların işlenen suçun ağırlığına eşit olduğunu ve şirketlere kolay unutamayacakları bir mesaj verildiğini söyledi. Donaldson, anlaşmaya, ceza davası sonunda değil, medeni hukuk davası sonunda varılmış olduğu için yatırım şirketlerinden hiç kimsenin hapse girmeyeceğini bildirdi. Ancak Donaldson bazı piyasa analiz uzmanlarının şahsen ağır cezalar ödeyeceklerini ve hisse senetleri alanında bir daha çalışamayacaklarını, soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG