Erişilebilirlik

Irak'ta Ulusal Konferans Kararı - 2003-04-28


Bağdat’ta toplanan Iraklı liderler, geçici hükümeti belirlemek üzere dört hafta içinde bir ulusal konferans toplanmasına karar verdiler. Pazartesi günkü toplantıya Irak muhalefet gruplarından 250’den fazla temsilci katıldı. Toplantıya katılanlar arasında Amerika’nın, Irak’ta bundan sonra oynayacağı rol üzerinde derin görüş ayrılıkları belirdi.

Toplantıda konuşan Emekli General Jay Garner, toplantının Irak’ta demokrasi sürecini başlatmak amacıyla yapıldığını söyledi. General Garner görevinin, Irak hükümetinin yeniden işlemesi için gerekli olan tüm olanakları sağlamak olduğunu belirtti.

Delegeler koalisyon güçlerine Saddam Hüseyin iktidarını sona erdirdiği için teşekkür ettiler ancak Irak yönetiminin yanlızca Irak’lılardan oluşması konusunda ısrar ettiler. Sürgündeki Irak gruplarının temsilcileri, yeni dönemde Amerika’nın Irak’ta geri planda kalması ve yönetimin Iraklıların elinde olması gerektiğini söylediler. Baas yönetimi döneminde Irak’ta yaşayanlar ise Amerika’nın, ülke yönetiminde daha etkin rol oynamasını istedi.

Bağdat’ta sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan toplantıya Şii ve Sünni din adamlarıyla aşiret reisleri çağrıldı. Kürtler, Türkmenler ve Süryaniler de toplantıda temsil ediliyor.

Amerikalı yetkililer, Saddam Hüseyin rejimine karşı olan Irak’lılarla yapılan bu toplantılardan yeni bir lider adayının çıkmasını umudediyor.

Bu arada Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral Tommy Franks, Saddam Hüseyin’in hayatta olduğunu gösteren bir kanıt bulunmadığını söyledi. Koalisyon güçlerine teslim olan Irak eski başbakan yardımcısı Tarık Aziz’in, devrik Irak liderini hedef alan iki ağır bombardımandan sonra Saddam’ı gördügünü söylediği bildirilmişti.

Orgeneral Franks, Tarık Aziz’in kendisini sorgulayanlarla işbirliği yaptığın ve çeşitli bilgiler verdiğini söyledi. Ancak Franks, Aziz’in söylediklerinin başka kaynaklardan doğrulanması gerektiğini hatırlattı.

XS
SM
MD
LG