Erişilebilirlik

Abbas Arafat İçin Seyahat Özgürlüğü İstedi - 2003-04-27


Filistin Yönetimi Başbakan Adayı Mahmut Abbas, Yasser Arafat üzerindeki seyahat yasağının kaldırılmasını istedi. Abbas bu yasak sürdüğü sürece diplomatik görüşmelerde bulunmayacağını kaydetti.

Ortadoğu Barış çabalarının tekrar harekete geçtiği bir dönemde Abbas’ın açıklaması sorunun tarafları açısından çeşitli güçlükler getiriyor.

Ürdün Kralı Abdullah, CNN televizyonuna verdiği demeçte İsrail-Arap sorununun “tepelerinde asılı kalmış bir bulut gibi” olduğunu söyledi. Abdullah, Filistin sorunu çözülmeden Irak’a demokrasinin gelmesinin bölgede güvenlik ve istikrara katkı sağlamayacağını vurguladı.

Filistin Yönetimi Başbakan Adayı Mahmut Abbas, Yasser Arafat hakkındaki seyahat yasağı kalkana kadar, kendisinin diplomatik görüşme yapmayacağını açıkladı.

Başbakanlığı önümüzdeki hafta içerisinde kesinleşmesi beklenen Abbas, Arafat yeniden seyahat özgürlüğüne kavuşuncaya kadar, ziyarete gelen yabancı liderlerle görüşmeyeceğini belirtti.

İsrail bir yıl önce Yasser Arafat’ın seyahat etmesini yasaklamıştı. Yasak yüzünden Filistin lideri Ramallah’taki yönetim merkezinde aylarca hapis kaldı.

Bu sırada, Filistin Yönetim Merkezi defalarca abluka altına alındı ve binalarının önemli bölümü İsrail askerleri tarafından yıkıldı.

İsrail, Filistin liderinin istediği yere gidebileceğini açıklamakla birlikte, ona, geri dönebileceği garantisi vermiyor.

İsrail ayrıca, Arafat’ı Ramallah’ta ziyaret eden liderlerle görüşmeme boykotuna da son verdiğini bildirdi.

Son zamanlarda yaşanan tavır değişikliklerinin İsrail’in 2001 yılı Aralık ayında uygulamaya başladığı yaptırımları hafifletmesi anlamını taşıyor. O tarihte İsrail, Filistin Yönetimi ile tüm bağları kopartmış ve Arafat’ı tanımadığını açıklamıştı.

Ancak, Başbakan Adayı Mahmut Abbas için bu değişiklikler yeterli değil. Abbas, Arafat tekrar eski özgürlüğüne kavuşup, gerek Batı Şeriya ve Gazze de, gerekse diğer yerlerde tekrar serbestçe dolaşana ve yeniden geri dönmesi için engeller kalkıncaya kadar, kendisi de seyahat etmeyeceğini vurguladı.

Mahmut Abbas’ın açıklaması, barış görüşmeleri için kendisini Beyaz Saray’a davet etmeye hazırlanan Başkan Bush’un da planlarını tehdit ediyor.

Başkan, Arafat ile görüşmeyi reddederken Abbas’ın terörizme karşı savaşa ilişkin tutumunu övmüştü.

XS
SM
MD
LG