Erişilebilirlik

Powell Ortadoğu Yolcusu - 2003-04-26


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Çarşamba günü barış çabalarını hızlandırmak amacıyla Ortadoğu'ya gidiyor. Powell, ziyareti sırasında Ebu Mazen adıyla da bilinen yeni Başbakan Mahmut Abbas’la görüşecek.

Başkan Bush, bu görüşmelerden sonra yakında Ortadoğu’nun, ABD, AB, BM ve Rusya tarafından hazırlanacak yeni bir barış planına göre şekillendirilebileceğini söyledi: "Ebu Mazen’in başbakanlığa seçilmesi olumlu bir gelişme, çünkü Ebu Mazen terörizme karşı olduğunu ve terörist güçlerin yenilmesi için mümkün olan herşeyi yapacağını açıkladı. Bölgede barış ancak bu şekilde sağlanabilir."

Amerikan NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Başkan Bush, yeni Filistinli Başbakan'ın atanmasının Filistin yönetimini, ekonomik ve güvenlik reformlarında ilerlemeye daha da yaklaştıracağını, barış için bu alanlarda ilerlemenin zorunlu olduğunu söyledi: "Ortadoğu’da barış yönünde bir türlü ilerleme sağlanamamasının sıkıntılı bir durum yarattığını biliyoruz. Ayrıca Ortadoğu hükümetlerinin reform yapmaları gerekiyor. Barış için bu şart. Bu yüzden reform ve barış konusuna öncelik vermeye kararlıyım."

Irak savaşı büyük ölçüde sonuçlandı. Bush yönetimi şimdi dikkatlerini Ortadoğu’ya yöneltmiş durumda. Arap Birliği’ne üye ülkeler, Washington’dan İsrail’le Filistinliler arasında 30 ayı aşkın süredir devam eden şiddet eylemlerini sona erdirmek için çaba göstermesini istiyor.

Başkan Bush, Ortadoğu Barışı için hazırladıkları yol haritasını gerçekleştirmek için 3 yıllık bir süre gerektiğini belirlediklerini, İsrail-Filistin anlaşmazlığının 2005 yılında sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Plan, Filistin yönetiminin terörist saldırıları durdurmasını, buna karşılık İsrail tarafının da yeni yerleşim merkezleri kurmaktan vazgeçmesini öngörüyor.

İki yıldır görev başında olan Başkan Bush Filistin Lideri Yaser Arafat’la hiç görüşmedi. Bush, buna gerekçe olarak eski Başkan Bill Clinton döneminde Arafat’ın barış görüşmelerine katkıda bulunmamasını gösterdi:" Arafat’ın geçmişte Başkan Clinton’la arasındaki ilişkiden anladım ki, Filistin’de barışın sağlanabilmesi için bir lider bulunması gerekiyordu. Şimdi bu liderin Ebu Mazen olduğuna inanıyorum. Çünkü bu kişi barışı istiyor ve çözümden yana."

Arafat’tan farklı olarak Başkan Bush yeni Filistin Başbakan'ıyla tanışmaya hazır olduğunu söyledi. Bush, Ortadoğu’daki barış için hazırladıkları yol haritasını İsrail-Filistin diyaloğunu başlatarak uygulamaya hazır olduklarını da bildirdi.

XS
SM
MD
LG