Erişilebilirlik

Bush'un 24 Nisan Mesajı - 2003-04-25


Başkan Bush, 24 Nisan'ın, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde sayısız Ermeninin uğradığı "korkunç trajedinin" yıldönümü olduğunu belirtti. Bush, 1915 yılında Ermeni halkının çektiği acıların bütün insanlık için bir trajedi olduğunu ve dünyanın bunu unutmaması gerektiğini bildirdi.

Bush mesajında "soykırım" ifadesini kullanmadı, "Korkunç can kayıplarının yasını tutan Ermeni kökenli Amerikalılar ve dünyanın her yanındaki Ermenilere katılıyorum," dedi.

Amerika Temsilciler Meclisi'nin 168 üyesi tarafından imzalanarak Başkan Bush'a gönderilen mektupta, Bush'un bu yılki mesajında 1915 olaylarını tanımlamak için "soykırım" kelimesini kullanması istenmişti.

Başkan Bush mesajında Ermenistan ve Türkiye'den "akıllı ve cesur dostlarımız" olarak tanımladığı kişilerin uzlaşma anlayışı içinde biraraya gelerek geçmişteki olaylar ve bunların önemi üzerinde görüşmeler yapmasından övgüyle sözetti. Bush bu kişilerin karşılıklı umut ve anlayış ruhu içinde daha iyi bir gelecek yaratmak için çalıştıklarını belirtti ve kendilerine başarılar diledi.

Bush, Amerika'nın, Ermenistan'la dost olmaktan gurur duyduğunu ve Dağlık Karabağ sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması konusunda kararlı olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG