Erişilebilirlik

Irak'ta Normale Dönüş İçin İlk Adımlar - 2003-04-24


Irak’ın yeniden imarını yönetmekle görevli emekli Amerikalı General Jay Garner hafta sonuna kadar bazı bakanlıkların yeniden açılacağını söyledi.

General Garner bugün Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında her bakanlık için bir koordinatör atanacağını ve her bakanlığın çalışacak bir yere sahip olacağını söyledi. Bazı bakanlıklar savaş sırasında ağır tahribata uğramıştı. General Garner, göreve dönen tüm Iraklı memurların soruşturmladan geçeceğini ve Saddam Hüseyin rejimi ile ilişkisi görülenlerin işe alınmayacağını da sözlerine ekledi.

General Garner bu sabah Bağdat’ta 60 kadar Iraklı toplum lideri ile biraraya gelerek ülkenin sivil yönetimini yeniden kurma yollarını ele aldı. Emekli General toplantıda ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun halkın demokratik bir hükümeti serbestçe seçmesine imkan verecek bir ortam yaratmaya çalıştığını söyledi. Bu sabahki toplantıya Irak Ulusal Kongresi’nin Başkanı Ahmet Çelebi ile, kendisini Bağdat Belediye Başkanı ilan eden Muhammet Muhsin Çelebi katılmadı. Toplantı çok sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Bu arada BM Çevre Koruma örgütü, Irak’ın kanalizasyon ve su şebekelerinin hızla onarılması çağrısında bulundu. Örgüt, aksi halde yaygın hastalıklar çıkabileceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG