Erişilebilirlik

Rumlar Şüphe Ediyor - 2003-04-22


Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bazı seyahat kısıtlamalarını kaldırma kararını ihtiyatla karşıladı.

Rum hükümet sözcüsü, Türk tarafının kararını olumlu bulmakla birlikte arkasında bazı gizli niyetler yattığını savundu. Sözcü, Türk tarafının planını, dikkatleri Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulma çabalarından uzaklaştırma çabası olarak niteledi.

BM barış planı üzerinde yapılan Kıbrıs görüşmeleri geçen ay sonuç vermeden dağılmıştı.

Kıbrıs Türk tarafı, tüm ada halkı için seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının, Türk ve Rum toplumları arasında güveni artıracağını belirtiyor. Kıbrıs Türk hükümetinin tek yanlı kararına göre, Kıbrıs Türkleri'ne, 23 Nisan Çarşamba gününden itibaren bir günlüğüne Rum kesimine geçme izni verilecek. Aynı şekilde Rumlar da bir günlüğüne Türk tarafına geçebilecekler.

Ancak Rum hükümeti, bu geçişlerin karşılıklı pasaport göstererek yapılmasına karşı çıkacağını çünkü bunun Kıbrıs Türkleri'ni ayrı bir devlet olarak tanıma anlamına geleceğini bildirdi.

Bu arada Başkan Bush Kıbrıs konusunda BM aracılı görüşmelerde çözüme ulaşılmamış olmasından düş kırıklığı duyduğunu belirtti. ABD Başkanları, Kongre'ye Kıbrıs konusunda her iki ayda bir rapor sunuyor. Başkan Bush, dün sunduğu raporda ABD'nin, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasına yardımcı olma konusunda kararlılığını koruduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG