Erişilebilirlik

Irak'ın Geçici Yöneticisi Bağdat'ta - 2003-04-21


Irak’ın yeniden yapılandırılması göreviyle geçici hükümet başkanlığına getirilen Emekli general Jay Garner Bağdat’a gitti.

Bağdat’ın ele geçirilmesinden iki hafta sonra Kuveyt’ten ayrılarak Bağdat’a giden Jay Garner, öncelikle su ve elektrik sorunun halledileceğini söyledi.

Bu arada Amerikan Merkez Komutanlığı, koalisyon güçlerinin Saddam Hüseyin eğitim ve bilim bakanını yakaladığını açıkladı.

Ayrıca Saddam’ın damatının ve yakın yardımcısının da koalisyon güçlerince ele geçirildiği bildirildi.

Emekli General Jay Garner, Irak’ın yeniden yapılandırılmasına öncülük görevine hem askeri hem de iş deneyimiyle katkıda bulunacak.

Savunma Bakanlığı’nda çalıştığı günlerde Garner, Amerikan ordusunun füzeler konusundaki baş uzmanlarından biriydi.

Vietnam Savaşı’na katılan Jay Garner 1991 Körfez Savaşı’ndan sonra da Kuzey Irak’taki çok uluslu yardım çalışmalarına katıldı.

Bu görevi sırasında Garner, Türk askeri ve sivil yetkililerle işbirliği içinde çalışmıştı.

1997 yılında ordudan emekli olduktan sonra da Garner silah üreticisi SY Teknoloji şirketinde görev aldı. Bu şirketle ilişkisi, kaygılara yol açtı.

Jay Garner’i destekleyenler, onun görevine alçakgönüllü ve pratik yaklaşımını övüyor. 64 yaşındaki Garner, Bağdat’a gidişinde en büyük zorluğun ne olduğunu soran gazetecilere, “Her şey zor” şeklinde yanıt verdi.

XS
SM
MD
LG