Erişilebilirlik

SARS Çin'de İstifalara Yol Açtı - 2003-04-20


Çin’de akut solunum yetmezliği hastalığından 12 kişinin daha öldüğü ve 300 kişinin daha hastalığa yakalandığı açıklandı. Bunun üzerine Çin hükümeti sağlık bakanıyla Pekin belediye başkanını görevden aldı.

Çin’de bugün yapılan açıklamaya göre, SARS adıyla bilinen akut solunum yetmezliği hastalığından ülkede 79 kişi öldü, bin 800 kişi ise hastalığa yakalandı. Ancak bugüne kadar Çin’de sadece 37 kişi hastalığa yakalanmış olarak kayıtlara geçti.

Bu arada Çin’in komşusu Moğolistan’da da SARS hastalığı şüphesi, paniğe yol açtı.

Hong Kong’da açıklama yapan yetkililer de bugünkü ölümlerle birlikte SARS’a yakalanan bin 400 kişiden 88’inin kaybedildiğini söylediler. Çin Sağlık Bakanı yardımcısı Gao Qiang, SARS’ın yayılmasını yavaşlatmak için katı önlemler aldıklarını, ülke içinde seyahatleri azaltmak amacıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarını kısalttıklarının söylüyor.

Çin’de işçiler bu yıl İşçi Bayramı’nda sadece 2 gün izin kullanabilecekler. Eğitim bakanlığı da öğrencileri seyahat etmemeleri için uyardı.

SARS virüsünün 20’den fazla ülkeye yayılmasında, seyahatlerin önemli rolü olduğu düşünülüyor. Bu arada Moğolistan’da 5 kişinin SARS virüsü taşıdığı şüphesi ülkede paniğe yol açtı. Ülkede televizyonlardan yapılan yayınlarla halk uyarılıyor ve enfeksiyondan nasıl korunacakları anlatılıyor.

Moğolistan’dan Çin’e giden 5 kişiden 4’ünün yüksek ateşle geri gelmesi sağlık personelini alarma geçirdi.

Moğolistan’dan Çin’e yapılan uçak ve tren yolu seferleri iki haftalığına durduruldu. Bazı sınırlar da tamamen kapatıldı. Doktorlarsa havalimanında ülkeye gelenleri kontrolden geçiriyor.

Başkent Ulanbatar’daysa halka açık toplantılar yasaklandı. Bu da tiyatrolarla sinemaların da kapanmasına yol açtı. Kentte gece hayatı da durdu. Bunun ekonomiye de olumsuz şekilde yansıması bekleniyor.

Dünya çapında SARS’tan ölenlerin sayısı 6 ülkede 200’e ulaştı. Son 5 ayda, 27 ülkede de 3 bin 500 kişi hastalığa yakalandı.

XS
SM
MD
LG