Erişilebilirlik

SARS'tan Bir Günde 12 Ölü - 2003-04-19


Akut solunum yetmezliği olarak bilinen SARS hastalığından Hong Kong’da bugün 12 kişi öldü.

Bir günde kaydedilen en yüksek kaybı veren Hong Kong’da, SARS hastalığından toplam 81 kişi hayatını kaybetti. Hastalığa yeni yakalanan 31 kişiyle beraber Hong Kong’da SARS hastalarının toplam sayısı 1,300'e çıktı.

Bu arada Hong Kong’da büyük bir gönüllü ordusu ellerinde süpürgeler kent sokaklarını, restoranları, parkları ve dükkanları dezenfektan maddelerle temizlemeye çalışıyor.

Hong Kong ve Çin’den sonra SARS hastalığından en çok etkilenen Singapur’da da ölü sayısı bugün 16’ya çıktı.

Bu ülkelere komşu devletler de SARS’ın yayılmasını önlemek için tedbirler alıyor. Vietnam hükümeti, Çin’le kuzey sınırını kapatmayı planlıyor. Vietnam’da SARS hastalığından 5 sağlık görevlisi öldü.

Dünya çapında SARS’tan ölenlerin sayısı 6 ülkede 170'in üzerinde. Son 5 ayda, 27 ülkede de 3 bin 500 kişi hastalığa yakalandı.

SARS’ın yayılmasından kısmen Çin hükümetini sorumlu tutan Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in başta teşhis edilen vakalar hakkında bilgi vermediğini söylüyor.

Akut solunum yetmezliği sendromu, bulaştıktan 3-5 gün sonra, yüksek ateşle kendini göstermeye başlıyor. Titreme, şiddetli öksürük, kırıklık, ishal, baş, göğüs ve boğaz ağrıları da oluyor.

Hastalıların çoğu, bir haftayla 10 gün arasında iyileşmeye başlıyor ancak hastalığın şiddeti kişiden kişiye büyük farklılıklar gösteriyor.

Yeni hastalık şu anda diğer virüslere karşı etkili olan ilaçlarla tedavi ediliyor. Üzerinde anlaşmaya varılmış standart bir tedavi yöntemi yok. Sadece tedavi sırasında hastalar tecrit ediliyor ve durumları düzelinceye kadar gözetim altında tutuluyor.

Hastanelerde yatak sıkıntısı çekmeye başlayan Hong Konglu yetkililer, hastaları daha erken taburcu etmek için kullanılan ilacın dozunu artırmaya başladılar.

İlaçla tedavi, hastaların yüzde 80’ninde başarılı oluyor. Genelde yüzde 4 olan ölüm oranıysa yaşlılarda ve başka hastalıkları bulunanlarda çok daha yükseklere çıkıyor.

Dünyadaki sağlık kurumlarını alarma geçiren akut solunum yetmezliği sendromu, ilk kez Şubat ayında Vietnam’da görüldü ancak daha sonra, hastalığın geçen yıl sonlarına doğru Çin’de ortaya çıktığı anlaşıldı.

XS
SM
MD
LG