Erişilebilirlik

Çelebi: Geçici Yönetimde Yokum - 2003-04-19


Ahmet Çelebi Bağdat’a varışında yaptığı açıklamada, ülkesinin imarına katkıda bulunmak istediğini ancak ABD tarafından kurulacak geçici yönetime katılmayacağını açıkladı. Geçici yönetimin başkanı Amerikalı emekli general Jay Garner olacak.

Geçici yönetimin birkaç hafta içinde göreve başlayabileceğini söyleyen Irak Ulusal Kongresi Başkanı Çelebi şu açıklamayı yaptı:

"Geçici yönetimde hiç bir pozisyona aday değilim. Benim rolüm sivil toplumunun gelişmesine yardım etmek olacak. Uygar bir toplumun demokratik bir toplum için şart olduğuna inanıyorum."

Çelebiye göre, geçici yönetimin oluşturulmasından sonra Irak’taki Amerikan askerlerinin en önemli iki görevi, kitle imha silahlarının yok edilmesi ve ülkenin terörist unsurlardan temizlenmesi olacak.

Çelebi, yeni anayasayla ilgili çalışmalar, anayasa referandumu ve seçimlere gidilmesinin 2 yıl alabileceğini tahmin ediyor. Irak’ın geleceğinin Iraklılara bırakılmasını isteyen Irak Ulusal Kongresi lideri bu konuda şunları söyledi:

"Irak halkının dikta rejimini kendi başına yıkamadığı doğrudur. Ancak hükümete direnerek rejime meşruluk kazandırmadıkları da doğrudur. Irak halkı kimsenin kuklası olmayacaktır ve olanları da kabul etmeyecektir. Halk gerçeği bildiği için oyunu güvendiği kişiye verecektir."

Geçici yönetimde görev almak istemeyen Ahmet Çelebi’nin Irak’ın geleceğinde rol oynamak istediği muhakkak. Çelebi’nin, Amerikan ordusu tarafından eğitilmiş Özgür Irak Kuvvetleri adlı milis kuvveti de var.

Ancak Çelebi, Washington’dan gördüğü mali ve lojistik desteğe rağmen kendini her gün Amerika’dan mümkün olduğu kadar uzak tutmaya çalışıyor. Siyasi gözlemcilere göre son 45 yılını ülke dışında geçiren Ahmet Çelebi’nin siyasi rakiplerine kıyasla en büyük dezavantajı Irak’ta adının hiç bilinmemesi.

XS
SM
MD
LG