Erişilebilirlik

Irak Sağlık Bakanlğı'nda da Yağma - 2003-04-19


Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Iain Simpson, Bağdat’ta, Irak Sağlık Bakanlığı’nın ana deposunun tümüyle yağmalandığını bildirdi. Milyonlarca dolar değerindeki ilaç ve sağlık malzemesinin ülkenin çeşitli yerlerine sevk edilmeye hazırlandığını belirten sözcü şöyle dedi:

"Kamyonlar ve ellerinde özel aletlerle gelip her yere girmişler. Kasalar bile açılmış. Her şeyi ama her şeyi kamyonlara yükleyip gitmişler. Basit bir yağmacılık olayı değil bu. Planlı programlı bir soygunla karşı karşıya bulunuyoruz."

Sözcü Simpson, depoda kullanılabilir malzeme olarak sadece iki elektrik jeneratörü kaldığını, bunların da, muhtemelen, çok ağır olduğu için çalınamadığını söyledi. Jeneratörlerin Yarmuk hastanesine gönderileceğini açıklayan sözcü, depodan, içinde çok önemli sağlık bilgileri bulunan bilgisayarların da çalınmış olduğuna dikkate çekti:

"Sağlık bilgileri, envanter kayıtları ve örgütün hangi hastanede ne tür çalışma yaptığının kayıtlı olduğu belgeleri de kaybettik. Almadıkları dosyaları da yakmışlar."

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Iain Simpson, yağmalanan ve yakılan belgelerde Irak’ın toplum sağlığı konusunda hayati bilgiler bulunduğunu, yaygın hastalıklar, tıbbi istatistikler ve aşı kampanyalarıyla ilgili tüm bilgilerin yitirildiğini söyledi.

Örgüt sözcüsü, deponun soyulmasının Irak’ta sağlık hizmetlerini tekrar devreye sokma çabalarına büyük bir darbe vuracağını da sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG