Erişilebilirlik

AB'ye 10 Yeni Üye - 2003-04-16


Atina’da toplanan Avrupalı liderler, Batılı ülkelerle eski Sovyet bloku ülkeleri arasındaki bölünmüşlüğü ortadan kaldırma yolunda tarihi bir adım attı. Zirvede, 10 aday ülkenin lideri birliğe katılımlarını sağlayacak anlaşmayı imzaladı

Avrupa Birliği'ne katılan 10 yeni üyeden 7'si eski Demirperde Ülkeleri arasında yer alıyordu. Nitekim imza töreninde konuşan liderler, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa’yı Doğu-Batı olarak ayıran tarihi bölünmüşlüğün sona erdiğini vurguladı.

Ancak birçok gözlemci için, Avrupa Birliği içinde Irak savaşı üzerine çıkan son bölünme, toplantıya katılan ülkeleri en çok meşgul eden konuydu.

Avrupa Birliği'nin 15 üyesi ile yeni katılan 10 ülke yayınladıkları bildiride Irak savaşı sonrası ortaya çıkan küresel yükümlülükleri birlikte üstlenme taahhüdünde bulundu.

Irak konusunda bölünmüşlük hala devam etmekle birlikte, bildiri en azından şimdilik liderlerin görüş ayrılıklarını bir yana bırakma eğilimini ortaya koydu.

Tören sırasında İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile ikili bir görüşme yapma fırsatı buldu. Irak ve Ortadoğu sorunlarının ele alındığı görüşme yarım saat sürdü.

Toplantıya evsahipliği yapan Yunanistan, Irak savaşı sırasında çatışan iki lider arasında diplomatik bir ateşkes gerçekleşmesi için büyük çaba göstermişti.

Üyelik anlaşmasının iki kopyası, 7 eski Doğu Bloku üyesinin yanı sıra Kıbrıs Rum hükümeti, Malta ve Slovenya’nın temsilcileri tarafından imzalandı.

İmza töreni yapılarken birkaç yüz metre ötede polis, Irak savaşını protesto eden göstericilerle çatıştı.

Avrupalı heyetler, sakin bir şekilde antik Atina Pazar yerinin sütunları arasından geçerken helikopterler tarafından izlenen göstericiler Amerikan ve İngiliz büyükelçiliklerini taşa tuttu ve İngiliz Hava Yolları bürosunu işgal ederek “Katiller, Emperyalistler” yazılı pankartlar astı.

XS
SM
MD
LG