Erişilebilirlik

'K.Irak'taki Türk Subaylar Şeffaflığı Sağlayacak' - 2003-04-15


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers bugün Yabancı Basın Merkezi’nde yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Myers, savaşın Kuzey Irak boyutunu değerlendirirken, havadan bölgeye indirilen Amerikan komandolarının Iraklı Kürtlerde can güvenliği duygusu oluşturduğunu bu sayede de ciddi bir Kürt göç akınının meydana gelmediğini belirtti. Kuzey Irak’ta Amerikan birlikleriyle irtibat görevini yerine getiren Türk subaylar bulunduğunu söyleyen Myers, bu görevlilerin gelişmeleri Ankara’ya aktararak şeffaflığı sağlayacaklarını söyledi. Myers, “Bu görevlilerin Kuzey Irak’taki varlığı sayesinde, bölgedeki her türlü gelişmeden Türk hükümeti haberdar olacaktır” dedi.

Amerika’nın Kuzey Irak’taki bir Kürt grubuna daha fazla destek verdiği yolundaki bir iddiayı reddeden Myers, “Irak’ta kime destek verilmesi gerektiği Irak halkının alacağı bir karardır, Türkiye ya da Amerika’nın değil” şeklinde konuştu.

Orgeneral Myers, Türkiye’den cephe açılmamasının Irak savaşında askeri olarak ne gibi etkileri olduğu yolundaki bir soruyu yanıtlarken de “Birinci tercihimiz Türkiye üzerinden Kuzey’de cephe açmaktı ama Türkiye’den alınan hava sahasını kullanma izni de oldukça yararlı oldu” dedi, bu konudaki genel değerlendirmenin tarihe bırakılması gerektiğini vurguladı.

Orgeneral Myers, Amerikan askerlerinin Irak’ta ne kadar kalacağı şeklindeki bir soruyu yanıtlarken de, Başkan Bush’un daha önce yaptığı bir açıklamayı hatırlattı ve “askerlerimiz gerektiğinden bir gün bile fazla Irak’ta kalmayacaktır,” dedi.

XS
SM
MD
LG