Erişilebilirlik

Powell'dan Suriye'ye Yaptırım Uyarısı - 2003-04-14


ABD ve İngiltere, Suriye hükümetini, ülkelerinden kaçan Iraklı liderleri barındırdığı ve kimyasal silahlara sahip olduğu yolundaki iddialara cevap vermeye çağırıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, bugün Washington’da yaptığı açıklamada, ABD'nin, Irak’taki savaş sırasında izlediği tutum nedeniyle Suriye’ye karşı ekonomik ve diplomatik yaptırım uygulama ihtimali üzerinde durduğunu söyledi.

Powell, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed El-Sabah’la bugün Washington’da yaptığı görüşmeden sonra Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Suriye konusunda şöyle konuştu: “Bölgede ortaya çıkan yeni ortam içinde Suriye’nin, eylemlerini ve tutumunu gözden geçirmesi gerekir. Bu sadece kimlere Suriye’de sığınma hakkı tanındığı ve Suriye’de kitle imha silahları olup olmadığı konusuyla ilgili değildir. Suriye, özellikle terörist eylemleri destekleme konusunda bugüne kadarki tutumunu gözden geçirmelidir.”

Dışişleri Bakanı Powell, ABD’nin kitle imha silahları ve terörizm konusunda taşıdığı kaygıların Suriye hükümetince gayet iyi bilindiğini söyledi. Powell, ABD’nin, Suriye’ye diplomatik ve ekonomik yaptırım uygulamak dahil çeşitli yolları gözden geçirdiğini ve bu konular üzerinde, Şam’daki Amerikan Büyükelçisi'nin Suriye yetkilileriyle sürekli temas halinde olduğunu bildirdi.

Başkan Bush da dün Washington’da yaptığı açıklamada, Suriye’ye çağrıda bulunarak şöyle dedi: “Suriye, ABD ve koalisyon ortaklarıyla işbirliği yapmalıdır. Irak Baas Partisi liderlerine, askeri yetkililere ve eylemleri nedeniyle hesap vermesi gereken diğer Iraklılara Suriye’de barınma olanağı verilmemesi gerekir.”

Başkan Bush, Suriye’nin elinde kimyasal silah bulunduğunu da söyledi. Bu suçlama, Suriye’nin Washington Büyükelçi Yardımcısı Imad Mustafa tarafından reddedildi.

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Suriye’nin kimyasal silahlara sahip olduğu yolundaki iddiaları doğrulayamadıklarını söyledi. İngiliz Bakan, Suriye’yi hem bu konudaki iddialara hem de Iraklı liderlerin Suriye’ye sığınıp sığınmadığı yolundaki sorulara cevap vermeye çağırırken, yüksek düzeyde bir İngiliz diplomat bugün Şam’da Suriyeli yetkililerle bu konularda görüşmeler yaptı.

XS
SM
MD
LG