Erişilebilirlik

Kongre Yardımı Şarta Bağladı - 2003-04-13


Amerikan Kongresi, Başkan Bush’un önerdiği yaklaşık 80 milyar Dolar’lık savaş bütçesini onayladı. Türkiye’ye bu bütçeden 1 milyar Dolar’lık hibe verilmesini de kabul eden Kongre Uzlaşma Komisyonu, yardımı Türkiye’nin Özgürlük operasyonunda ABD’yle işbirliği yapması, insani yardıma desteğini sürdürmesi ve Kuzey Irak’a asker sokmaması koşuluna bağladı

Temsilciler Meclisi ve Senato’da bazı farklarla kabul edilen iki bütçe metni, Uzlaştırma Komisyonu’nda birleştirildi ve farklar giderildi. Başkan Bush’un Kongre’ye gönderdiği ek bütçe tasarısında koşul bulunmuyordu. Komisyon, koşullara uyumun denetimi yetkisini Dışişleri Bakanı Colin Powell’a verdi. Türkiye’nin bu koşullara uymadığı belirlenirse, Powell hibeden vazgeçilmesini veya askıya alınmasını isteyebilecek.

Başkan Bush tarafından imzalanınca yürürlüğe girecek olan yaklaşık 80 milyar Dolar’lık ek savaş bütçesinden 62 milyar Dolar Irak savaşının ilk harcamalarının karşılanması için Savunma Bakanlığı’na verilecek. 2,5 milyar Dolar Irak’ın yeniden imarına ayrılacak. Uzmanlar, bunun tahminlerin çok altında bir rakam olduğunu söylüyor.

Başkan Bush’un tasarıyı en kısa zamanda imzalayarak yürürlüğe sokacağı bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG