Erişilebilirlik

G7 Grubu BM'den Irak'ın İmarı Kararı Çıkartacak - 2003-04-13


G7 Grubu Maliye Bakanları Irak’ın yeniden yapılandırılması konusunda BM’den bir karar çıkarılması konusunda görüş birliğine vardı.

Japonya, ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, İtalya ve Fransa Maliye Bakanları yaptıkları ortak açıklamada, hazırlanacak yeni BM karar tasarısının Irak’ın yeniden imarı için neler gerektiğini belirleme görevini IMF ve Dünya Bankası’na vereceğini bildirdi.

Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Irak’a yardıma hazır olduklarını ancak bu yardımı BM’nin onayını aldıktan sonra başlatabileceklerini söylüyor.

G7 Maliye Bakanları Washington’daki toplantıda Irak’ın borçlarının silinmesi konusunu da ele aldı. ABD tarafından gündeme getirilen öneri, toplantıda kabul gördü. Irak’ın borçları yaklaşık 127 milyar Dolar tutarında. Irak’ın en fazla borçlu olduğu ülkelerin başında Rusya, Almanya ve Fransa geliyor.

Rusya Maliye Bakanı’nın da katıldığı G7 toplantısı sonrasında bir açıklama yapan Japonya Maliye Bakanı Masajuro Shiokawa, ülkesinin Irak’a acil insani yardım sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Tercüman aracılığıyla konuşan Japon Bakan, Irak konusuyla ilgili görüşmeleri de şu şekilde özetledi: “Toplantıda Irak’ın yeniden imarı konusunu da ele aldık. Bu konudaki ilk değerlendirme çalışmasının ve yeniden imar için ne kadar finansman gerektiğinin belirlenmesi işinin Dünya Bankası ve IMF tarafından yürütülmesi konusunu görüştük.”

Irak savaşına karşı çıkan Almanya ve Fransa’nın da katıldığı G7 Maliye Bakanları toplantısında savaş sonrasında Irak’ın yeniden yapılandırılmasına ilişkin tartışmalarda ciddi görüş ayrılıklarının ortaya çıkmadığı görüldü.

Maliye Bakanları Beyaz Saray yakınlarındaki Blair House’da yaptıkları toplantıda dünya ekonomisindeki genel yavaşlamayı da ele aldı, büyümeyi ve ticareti arttırıcı önlemler üzerinde durdu. Bakanlar, son günlerde petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte ekonomik büyümenin yılın ikinci yarısında artması umudunu taşıyor.

XS
SM
MD
LG