Erişilebilirlik

Udey'in Silahları, Saddam'ın Parası - 2003-04-12


Bağdat’ta, Saddam Hüseyin'in oğlu Udey’e ait olduğu sanılan büyük bir silah kolleksiyonu bulundu.

Silahlar, Saddam Hüseyin'e ait saraylardan birinin yanında, yağmalanmış bir evde ele geçirildi.

Çoğu orijinal kutularında bulunan ithal malı yüzlerce tabanca ve tüfeğin çoğu, gümüş veya altın kaplamalı.

Hediye silahların bazılarının üzerinde oyma yazılar, bazılarınınsa, kutusunda, gönderen kişi ya da kuruluşlardan gelmiş mektuplar bulunuyor.

Koleksiyonun bulunduğu yerde, Baretta marka tabancalara ait yüzerce boş kutu da ele geçirildi. Tabancaların yağmacılar tarafından çalındığı sanılıyor.

Udey Hüseyin, babasını korumakla görevli Saddam Fedaileri adlı milis grubunun lideriydi.

Bu arada devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in ülke dışında gizlediği milyarlarca Dolarlık serveti bulmak için, uluslararası çapta araştırma yapılıyor. Saddam’ın 2 ila 10 milyar dolar tutarındaki servetini bulmak için pekçok ülkenin banka hesapları, müfettişler tarafından inceleniyor. Mali uzmanlar servetin bazı bölümlerinin çok ince hesaplarla saklandığını ve belirlemenin hiçbir zaman mümkün olmayacağına işaret ediyor.

Iraklı yüksek düzeydeki yetkililerin de, 12 yıldır devam eden ambargo sırasında kaçakçılıktan milyonlarca dolar kazanç sağladığı bildiriliyor.

ABD geçen ay Irak’a ait 1.5 milyar dolarlık bir bölümü ortaya çıkarttı. Amerika öteki ülkelerden, Saddam’ın gizli servetinin yakalanmasına yardımcı olmalarını istiyor.

XS
SM
MD
LG