Erişilebilirlik

Kaos Sürüyor - 2003-04-12


Amerikan ve İngiliz kuvvetleri Irak kentlerinde kamu düzenini sağlayabilmek için mücadele ediyor.

Bağdat’taki Amerikan kuvvetleriyse, kendileri için şu anda en önemli sorunun yer yer ortaya çıkan direnişi kırmak olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte Amerikalılar, günlerdir devam eden yağmalama ve kanunsuzlukları önlemek için başkentte devriye gezmeye başladı. Irak Ulusal Müzesi de yağmalanan yerler arasında yer alıyor. Başkentin büyük çapta yağmalanan 30 hastahanesinden sadece üçü hizmet verebiliyor. Kızılhaç, sağlık personelinin işe gelmediğini açıkladı. Kızılhaç ve Kızılay örgütleri Cenevre anlaşmalarına dayanarak, kentte kamu düzeninin bir an önce sağlanmasını istiyor.

Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, koalisyon güçlerinin kentlerde devriye gezmeye başladığını ve yağma olaylarını durdurmaya çalışacaklarını söyledi.

Rumsfeld’in, son basın toplantısında, yağmalama olaylarının dikta rejiminden özgürlüğe geçiş sürecinin doğal sonucu olduğunu söylemesi eleştirilere yol açmıştı.

Washington, Irak'ta emniyet teşkilatı ve yargı organlarının yeniden yapılanması için 26 polis yetkilisi ve hukukçu gönderiyor.

Bu arada, Amerikan kuvvetleri Saddam Hüseyin’in doğduğu kent olan ve son direnişin merkezi durumundaki Tikrit’e girmeye hazırlanıyor. Kentteki Cumhuriyet Muhafızı birlikleri günlerden beri bombardımana hedef oluyor.

Yeni bir Amerikan tümeni de Kuveyt’ten Irak’a geçiyor. 10 binden fazla askerden oluşan tümenin nereye gideceği henüz açıklanmadı.

Başkan Bush, Saddam Hüseyin kabusunun Irak’ta artık sona ermekte olduğunu söyledi. Başkan haftalık radyo konuşmasında, Amerikan askerlerinin hafta içinde Bağdat’a girmesiyle Saddam hükümetinin artık tarihe karıştığını söyledi.

XS
SM
MD
LG