Erişilebilirlik

Bağdat'ta Kutlama - 2003-04-09


Amerikalı askeri yetkililer, Amerikan askerleri ve tanklarının Bağdat'ın merkezine girmesiyle Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin sona ermiş göründüğünü söylüyorlar.

Bağdat'ın merkezindeki bir meydanda halk, Saddam Hüseyin'in heykelini bir Amerikan tankının yardımıyla devirdi. Daha sonra çok sayıda Bağdat'lının heykelin üzerine çıkarak sevinç gösterileri yaptığı görüldü.

Bu arada Bağdat Üniversitesi yakınında ise bir Amerikan Deniz Piyade konvoyuna yoğun ateş açıldığı bildirildi ve bu çevreden patlama sesleri geldi.

Katar'da, Amerikan Merkez Bölge Komutanlığı'nda açıklama yapan sözcü Tugğeneral Vincent Brooks, Saddam Hüseyin'in, Bağdat'ın kontrolunu kaybetmiş olduğunu ve Bağdat halkının da bunu bildiğini söyledi.

Bağdat'ın çeşitli yerlerinde halkın Saddam Hüseyin'in resimlerini parçaladığı görüldü.

Başkentte, Irak askerleri ve güvenlik personelinin ise hiç görülmediği bildiriliyor. Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Said El Sahaf da yabancı gazeteciler için düzenlediği günlük brifingi ilk kez bugün yapmadı.

Kuzeyde ise Iraklı Kürt liderler, Amerikan komandolarıyla Kürt peşmergelerin Musul yakınında önemli bir tepeyi ele geçirdiğini açıkladı.

Amerikan ordusu, Bağdat'ta dün üç gazetecinin Amerikan ateşiyle ölmesinden üzüntü duyduğunu açıkladı. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Victoria Clarke, Amerikan askerlerinin düşman ateşine karşılık verdiğini ve bu sırada ölen gazetecilerin ailelerine başsağlığı dilediklerini söyledi. Filistin Oteli'ne açılan ateş, bir Ukraynalı ve bir İspanyol gazetecinin, Abu Dabi Televizyonu stüdyosunun bulunduğu binaya açılan ateş de Abu Dabi'li bir televizyon muhabirinin ölümüne yolaçmıştı.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi ve Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, gazetecilerin ölümüyle sonuçlanan olayların soruşturulmasını istedi.

XS
SM
MD
LG