Erişilebilirlik

Rice Moskova'dan Memnun Ayrıldı - 2003-04-07


Başkan Bush'un Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Condoleezza Rice, Rus Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı temasların çok olumlu geçtiğini söyledi. Rice, Moskova’ya dün yaptığı bir günlük ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Igor Ivanov, Savunma Bakanı Sergei Ivanov ve Güvenlik Konseyi Başkanı Vladimir Rushailo’yla görüştü. Rice, kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmelerden sonra açıklama yapmadı, temaslarının verimli olduğunu söylemekle yetindi.

Son haftalarda ABD’yle Rusya arasındaki ilişkiler Irak konusundaki görüş ayrılıkları yüzünden gerginleşmişti. Rice’ın ikili ilişkileri düzeltme yolları aramak amacıyla Moskova’ya gittiği bildiriliyor.

ABD, Rus şirketlerini Irak ordusuna askeri malzeme satmak ve Birleşmiş Milletler ambargosunu ihlal etmekle suçluyor, Moskova ise silah satışını yalanlıyor. Rusya, Irak savaşının başlamasından sonra ABD’nin Moskova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak Bağdat’a yapılan hava saldırıları nedeniyle protesto notası verdi. Moskova saldırıların Bağdat’taki Rus Büyükelçilik binasının çok yakınına yapıldığını öne sürüyor.

Son günlerde gerek ABD, gerekse Rusya’nın daha yumuşak açıklamalar yaptığı görülüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in haftasonunda Başkan Bush’la telefon görüşmesi yaptığı ve savaşla ilgili görüş ayrılıklarına rağmen iki ülke arasındaki siyasi diyaloğun devam etmesi gereğini vurguladığı bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG