Erişilebilirlik

Türkiye 3 Iraklı Diplomatı Sınırdışı Ediyor - 2003-04-05


Türkiye, Irak’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görevli 3 diplomatı sınır dışı ediyor.

Dışişleri Bakanlığı, Başkatip, İkinci Katip ve Ticaret Müsteşarı Yardımcısının istenmeyen kişi ilan edildiğini ve bunun Büyükelçiliğe, Perşembe günü bildirildiğini açıkladı.

ABD, bir süre önce, çeşitli ülkelerin yanı sıra Türkiye’den de Ankara’da görevli 20’den fazla Irak diplomatının, “görevleriyle bağdaşmayan faaliyetlerinden ötürü” sınır dışı edilmelerini istemişti.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın, sözkonusu talebi, Ankara ziyareti sırasında tekrar gündeme getirdiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Iraklı 3 diplomatın, "diplomatik yetkilerinin dışına çıktıkları" için ülkeden ayrılmalarının istendiğini söyledi.

Iraklı Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ahmed Matlup, Başkatip Muhammed Hikmet İbrahim ve İkinci Katip Sabah El Duri’nin önümüzdeki günlerde Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

Türk hükümeti, Washington’un, Irak Büyükelçiliği’nin banka hesaplarının dondurulması istemine ise henüz yanıt vermedi. Diplomatik kaynaklara göre, bunun için henüz hukuki zemin bulunmuyor.

XS
SM
MD
LG