Erişilebilirlik

'Kuzey Cephesi Açıldı' - 2003-04-05


Başkan Bush, Irak savaşının, Saddam Hüseyin rejiminin kötülüğünü ortaya çıkardığını ve teröristler özgür ülkelere karşı eylem planı yaparken, dünyanın buna seyirci kalmayacağını gösterdiğini söyledi.

Bush, haftalık radyo konuşmasında Iraklı kuvvetleri, sivilleri kalkan olarak kullanmak, savaş esirlerini idam etmek ve teslim bayrağı arkasına gizlenip askerlere saldırmakla suçladı.

Iraklı lidere sadık kalan güçlerin de savaş suçlusu olduğunu söyleyen Bush, bu kişilerin mutlaka cezalandırılacaklarını sözlerine ekledi. Bu arada, müttefik güçlerin kuzeyden de bir cephe açtığı ve Kürtlerle birlikte ilerlediği haberleri geliyor. Bush da radyo konuşmasında Kuzey cephesinin açıldığını söyledi.

"Özel kuvvetler ve paraşütçü birlikleri Kürt milislerle işbirliği yaparak düşmana karşı kuzey cephesini açtılar."

Kurtuluşun, halka, köy köy ulaştığını söyleyen Bush, baskıcı rejimin liderlerini iktidardan düşürene ve bütün ülke özgür olana kadar koalisyon güçlerinin savaşmaya devam edeceğine dair Irak halkına söz verdi.

Bush, Iraklıların Amerikan ve müttefik güçlerini memnunlukla karşıladığını ve halka gıda, su ve ilaç götürüldüğünü de söyledi.

Kitle imha silahlarının kullanılmasına karşı mücadelenin meşru bir gerekçe olduğunu savunan Bush, özgür ülkelerin, bu defa kimyasal, biyolojik ve nükleer silahlar kullanılarak, 11 Eylül benzeri yeni bir saldırının yapılmasını beklemeyeceğini ifade etti.

Bush yönetimi, Saddam Hüseyin’I Üsame bin Ladin’in El Kaide terör örgütüyle bağlantısı olmakla suçluyor ancak bu ilişkinin kanıtlarını henüz gösterebilmiş değil. Bağdat yönetimi ise kitle imha silahları ve El Kaide ile bağlantısı olduğunu reddediyor.

XS
SM
MD
LG