Erişilebilirlik

Gül'den Batılı Müttefiklere Sitem - 2003-04-03


Brüksel’de özel Nato Konseyi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Batılı müttefiklerine sitemde bulundu, ve Türkiye’nin ekonomik çıkarlarına zarar verici, turizm rezervasyonlarının iptaline yol açıcı haberler yayılmasında rol oynadıklarından dolayı eleştirel bir konuşma yaptı.

Gül, Türkiye’nin, katkılarıyla orantılı olarak Irak’a karşı koalisyonda yer aldığına açıklık getirdi ve kimsenin, Türkiye’den, Kuzey Irak’ın teröristlerin eğitim alanına dönüştürülmesine göz yummasını beklememesi uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Gül, hükümetinin tüm uyarılarına rağmen son haftalarda sürekli olarak özellikle batılı medya organları aracılığıyla ülkesinin üzerine yüklenilmesinden son derece rahatsız olduğunu önce Konsey toplantısı sırasında yaptığı konuşmasında müttefikleri önünde vurguladı. Ardından da NATO karargahından ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısını yabancı gazetecilere de açarak uyarı şeklinde dile getirdi ve Türkiye’nin uğrayacağı ekonomik zararlardan Batılı ülkelerin de sorumlu olduklarını diplomatik bir ifade ile anlattı.

Abdullah Gül muhataplarına bir kez daha PKK’nın uzantısı olan Kadek örgütünün Kuzey Irak’ı bir eğitim kampı yapmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini de anlattığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, Konsey toplantısında şu noktayı da açıkça dile getirdi: "Türkiye’nin Irak'ta hiçbir gizli niyeti yoktur. Bu herkes tarafından iyice anlaşılsın."

XS
SM
MD
LG