Erişilebilirlik

Ankara'dan Powell'ın İsteklerine Olumlu Yanıt - 2003-04-02


Türkiye, ABD’nin Kuzey Irak’a insani yardım nakli, bölgedeki birlikler için yakıt ikmali ve arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili isteklerini kabul etti.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Ankara’daki temaslarında bu faaliyetler için Türk topraklarının kullanılmasına izin verilmesini istemişti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le görüşmeler yapan Powell, Ankara’dan ayrılmadan önce Gül’le ortak bir basın toplantısı yaptı.

Abdullah Gül, basın toplantısında, gıda yardımı, yakıt ikmali ve insani yardımların Türkiye üzerinden yapılacağını söyledi ve arızalı uçakların Türk hava alanlarına inmesi ve yaralıların nakli konusunda Türkiye’nin işbirliği içinde olduğunu belirtti. Gül, ABD’nin talepleri konusunda yeni bir tezkere çıkmasına gerek olmadığını da vurguladı.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Kuzey Irak’la ilgili kaygılarını tekrar dile getirdiğini ve ABD’yle anlayış birliği sağlandığını söyledi.

Colin Powell da Türkiye’nin Kuzey Irak’la ilgili kaygılarının göz önünde tutulduğunu bildirdi ve “Kuzey Irak’ta Türkiye’nin çıkarlarını tehdit edecek bir durum olursa nasıl tepkide bulunacağımızı konuştuk” dedi.

Powell, ABD’nin Kuzey cephesinden tamamen vazgeçip geçmediği yönündeki soruya “Özel harekat birliklerini Kuzey’e gönderdik. Askeri planımız TBMM’nin kararının ardından değişti. Ancak planlarda esnekliğimiz var” diyerek cevap verdi.

ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye’ye gönderilmesi gündemde olan 1 milyar Dolar'ın bir beklenti karşılığında değil, “müttefik Türkiye’nin savaş döneminde ortaya çıkan zararlarını karşılamak için” verileceğini söyledi.

Ankara’dan ayrılan Colin Powell, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a uğradıktan sonra NATO ve Avrupa Birliği liderleriyle görüşmek üzere Brüksel’e gidecek.

XS
SM
MD
LG