Erişilebilirlik

Powell Ankara'da - 2003-03-31


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın uçağı, Türkiye saatiyle yaklaşık 22:30'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.

Powell, yoğun güvenlik önlemleri altında, havalimanından, geceyi geçireceği Hilton Oteli'ne doğru yola çıktı. Yanında 50 kişilik bir heyetle Ankara'ya ulaşan Powell'ı karşılayanlar arasında ABD Büyükelçisi Robert Pearson, ABD Başkanı George Bush’un Irak danışmanı Zalmay Halilzad ve Dışişleri Bakanlığı protokol yetkilileri vardı.

Ziyaret çerçevesinde Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Powell, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le de bir araya gelecek.

Powell, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Çarşamba akşam üzeri yapacağı görüşmenin ardından, Brüksel’e gitmek üzere Ankara’dan ayrılacak.

Powell, Pazartesi günü geç saatlerde Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık insan hakları raporunu basına açıklarken gezisiyle ilgili soruları yanıtladı. Powell Türkiye'ye ABD Başkanının Kuzey Irak Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın Ankara'da yaptığı çalışmaları gözden geçirmek ve "Türkiye'yle, kuzey Irak'taki durum üzerinde ortak bir anlayış sağlamak" için gideceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı şöyle dedi: "Türk liderlere orada yaptığımız işlerin bölgeye herhangibir müdahalede bulunmalarına gerek bırakmayacağına inandığımız yolunda güvence vermek istiyorum. Aynı zamanda bu konuda ortak bir anlayış içinde olabilmemiz için onların görüşlerini dinlemeye gidiyorum."

Powell, Türkiye ziyareti sırasında herhangi bir askeri talepte bulunup bulunmayacağı yolundaki soruya karşılık, ABD Savunma Bakanlığının şu anda böyle bir talebi olup olmadığını bilmediğini söyledi. Powell, "Türkiye'ye ulaşmadan önce Savunma Bakanı Rumsfeld ve diğer yetkililerle konuşacak, Türkiye'de ele almamı istedikleri belirli konular olup olmadığını öğreneceğim," dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher da daha önceki açıklamasında Powell'ın Ankara'da yapacağı görüşmelerde "yakın NATO müttefiki" Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri güçlendirme konusunu ele alacağını söyledi. Boucher şöyle dedi: "Bu görüşmelerde Irak'a karşı savaşta devam eden işbirliğimiz ve Irak'ta savaş sonrası döneme ilişkin konular üzerinde durulacak. Ayrıca terörizme karşı savaş, Kıbrıs ve iki ülkeyi ilgilendiren çeşitli konuların da ele alınması bekleniyor."

Boucher, ABD'nin Irak konusunda Türkiye'den yeniden üs kolaylığı isteyip istemeyeceği yolundaki sorulara karşılık bunların askeri konular olduğunu ve kendisinin şu sırada bu tür soruları cevaplayamayacağını söyledi. Boucher, "Hala istiyor muyuz? Bunu askerler bilir. Ziyaret sırasında bu konuyu gündeme getirirsek bilgi veririz," dedi. Sözcü, Amerika'nın, Türkiye için kuzey Irak'tan kaynaklanabilecek terörist tehdit konusunda duyarlı olduğunu, bu konunun ve ayrıca Kerkük'ün geleceği ile bölgede istikrar sorununun, Ankara'da Amerikan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'la Türk yetkililer arasındaki görüşmelerde ele alındığını kaydetti. Boucher, Amerika'nın, Türkiye'nin kuzey Irak'a asker sokmaması ve koordine edilmeyen kuvvet hareketlerinden kaçınması gerektiği görüşünde olduğunu tekrarladı.

Sözcü Boucher, ABD Dışişleri Bakanının Brüksel'de Avrupa Birliği ve NATO üyeleriyle yapacağı görüşmelerde de özellikle Irak savaşı ve savaş sonrası döneme ilişkin konular üzerinde durulacağını bildirdi.

Türkiye’yle ABD arasındaki ilişkiler Ankara’nın kuzey cephesinin Türkiye üzerinden açılmasına izin vermemesi yüzünden gergin. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), kuzeyden de çok sayıda Amerikan askerini Irak’a sokarak Bağdat’a doğru ilerletmeyi planlıyordu.

XS
SM
MD
LG