Erişilebilirlik

'Rejimin Devrilmesi Beklenenden Uzun Sürebilir' - 2003-03-28


Basra Körfezindeki Amerikan kara birliklerinin komutanı, Irak hükümetinin düşürülmesinin, muhtemelen, beklenenden daha uzun süre alacağını açıkladı. Korgeneral William Wallace, New York Times ve Washington Post gazetelerinde yayınlanan demecinde, tahmin edilenden daha güçlü direniş gösteren Irak ordusunun, geleneksel olmayan askeri taktikler uyguladığını, bu nedenle Amerikan ordusunun Bağdat’a doğru ilerlemesinin yavaşladığını söyledi.

Irak’ta toplam 125 bin Amerikan ve İngiliz askeri bulunuyor. En az 100 bin asker de bu güçleri takviye amacıyla Irak’a sevkediliyor. Ancak bir Amerikan askeri sözcüsü, askeri planlar yapılırken Irak ordusunun gücünü yanlış hesapladıkları yolundaki iddiaları reddetti. Tuğgeneral Vincent Brooks, savaşın tam olarak nasıl gelişeceğini tahmin etmenin mümkün olmadığını ancak hesapların doğru yapıldığını söyledi.

Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü, medyanın Irak savaşının ne zaman biteceği yolundaki sorularının Başkan Bush’u rahatsız ettiğini bildirdi. Sözcü, Başkanın soruları “saçma ve gerçeklerden kopuk” bulduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG