Erişilebilirlik

Bush, Blair: Koalisyon Güçleri İlerliyor - 2003-03-27


Başkan Bush, Irak’taki koalisyon güçlerinin ilerlediğini, yavaş ancak kesin bir şekilde Saddam Hüseyin rejminin Irak halkı üzerinde estirdiği terörü sona erdirdiğini söyledi.

Başkan bu açıklamayı, İngiltere Başbakanı Tony Blair’le Washington yakınlarındaki Camp David’deki görüşmesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında yaptı.

İngiltere Başbakanı da toplantıda koalisyon güçlerinin Irak’ın güneyinde petrol kuyularını kontrol altına alarak, Bağdat rejiminin batıdan saldırıya geçmesini engelleyerek ve Bağdat’a 80 km yaklaşarak büyük ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Başkan Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak savaşında gelinen aşamayı değerlendirdikleri Camp David görüşmesinin ardından düzenledikleri basın toplantısında tam bir dayanışma görüntüsü sergiledi.

İki lider de koalisyon güçlerinin yavaş ancak sürekli ilerleme kaydettiğini belirtti ve Saddam Hüseyin rejiminin mutlaka devrileceğini söyledi. Başkan Bush, zafere ne zaman ulaşılacağını kestirmenin güç olduğunu kaydetti ancak belirlenen hedefe mutlaka varılacağını vurguladı.

Blair de, çatışmaların neden beklenenden daha sert geçtiği şeklindeki bir soruyu yanıtlarken, savaşın daha bir hafta kadar bir süre önce başladığını hatırlattı ve aceleci sonuçlara varılmaması gerektiğini kaydetti: "Bu işi sonuçlandırıncaya kadar çabalarımızı sürdüreceğiz. Ancak, bana göre bir zaman dilimi belirmeye veya zaman belirlenmediği için spekülasyon yapmaya gerek yok. Zamanı savaşın gidişatı belirler."

İki lider Camp David’teki görüşme sırasında yalnızca savaşta bugüne kadar gelinen noktayı değil, Irak halkına yardım ve savaş sonrasında Irak’ın yeniden yapılandırılması konularını da ele aldı.

Bush ve Blair, görüşme sonrasındaki basın toplantısında Birleşmiş Milletler’in mutlaka askıya almış olduğu “Petrol karşılığı gıda” programını başlatması gerektiğini belirtti. Bush, konunun son derece acil olduğunu söyledi:"Irak halkının yarısından fazlasının ihtiyacı bu programdan karşılanıyor. Bu denli insanı boyut taşıyan bir konu siyasete alet edilmemeli ve Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Kofi Annan’a, acil ihtiyaç duyulan yerlere gıda yardımı gönderebilmesi için yetki vermeli."

Bush bunları söylerken, İngiltere Başbakanı Tony Blair da, insani yardım, ve savaş sonrası Irak’ın yeniden yapılandırılması konusunda BM’den yeni kararlar çıkarılmasına çalışacaklarını belirtti. İngiltere, savaş sonrasında Irak’ın yeniden yapılandırılması için Amerika’nın eksine, Birleşmiş Milletler’in daha ön planda yer almasını istiyor. Bununla birlikte Tony Blair toplantıda bu konudaki görüş ayrılığı üzerinde fazla durmadı ve BM’in ilk elde acil insani yardım konusuna eğilmesi gerektiğini bildirdi:"Birinci öncelik, petrol karşılığı gıda programının yeniden başlatılmasına verilmeli. Önümüzdeki birkaç gün içinde BM’de bu konuyu mutlaka halletmeliyiz."

Irak savaşı sonrasında Irak’ın yapılandırılmasında nasıl bir politika izleneceği konusundaki görüş ayrılığı petrol karşılığı gıda programının geleceğine ilişkin görüşmelere de yansıyor.. İngiltere Başbakanı Blair, konuyla ilgili görüş ayrılıklarını gidermek için yarın New York’a giderek BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüşecek.

XS
SM
MD
LG