Erişilebilirlik

'Kuzey Irak'a Türk Askeri Girmesin' - 2003-03-27


Amerikan Kongresi’nin 23 üyesi Başkan Bush’a gönderdikleri bir mektupta, başta Türkiye olmak üzere Irak’a komşu ülkelerin, Kuzey Irak’a girmesine karşı olduklarını açıkladı.

Frank Pallone, Jesse Jackson, Carolyn, Maloney, Bob Filner, James Moran ve George Radonoviç gibi Kongre üyelerinin hazırladığı mektupta, Başkan Bush’tan Kuzey Irak’a komşu ülkelerin bölgeye askeri birlik göndermesine karşı çıkması istendi. Mektupta, Kuzey Irak’taki Kürt liderlerin ve Kürt halkının sebebi ne olursa olsun Türkiye ve diğer ülkelerin askeri müdahalesine şiddetle karşı çıktıkları vurgulandı.

Kongre üyeleri, Kuzey Irak’taki yerel yönetimin, Amerikalı sivil personel, ulaslararası daireler ve sivil yardım kuruluşlarının desteğiyle ortaya çıkabilecek her türlü insani felaketi göğüsleyebilecek kapasiteye sahip olduğu görüşünü savundu.

Kongre üyeleri, Kuzey Irak’a komşu ülkelerden birisinin asker göndermesi durumunda diğer bölge ülkelerinin de aynı uygulamaya gideceği ve bunun ABD’nin Saddam Hüseyin rejimini devirerek Irak halkına özgürlük kazandırma çabalarına engel olacağını dile getirdiler.

23 Kongre üyesi, kuzeyden cephe açıldığı bir dönemde bu tür askeri operasyonların Kuzey Irak’taki istikrarı bozacağını ve Amerikan askerlerinin barışgücü birlikleri gibi bir görevi üstlenmeleri halinde bunun ABD’nin çıkarlarına ters düşeceğini de belirttiler.

Mektupta, yerel Kürt liderlerin Amerikan hükümet yetkilileri, Kongre üyeleri ve bölge ülkelerine Irak’tan ayrılıp bağımsızlık ilan etmek iddiası taşımadıkları yönünde aylardır garanti verdikleri belirtildi; Kuzey Iraklı Kürt liderlerin demokratik ve federe bir Irak çatısı altında yaşamak istediklerine dikkat çekildi.

Kongre üyeleri, Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı ilkesinden taviz verilirse ABD’nin Ortadoğu’daki itibarının sarsılacağını da kaydettiler ve bölge ülkelerinin değil Irak halkının kendi geleceklerini tayin etmelerinin garanti altına alınmasını istediler.

Kongre üyeleri, mektuplarını “Sayın Başkan tüm ilgili tarafları, komşu ülkelerden gelen askeri birliklerin Irak’ın hiçbir bölgesini kontrolü altına alamayacağına dair uyarmanızı istiyoruz” şeklinde bitirdiler.

XS
SM
MD
LG