Erişilebilirlik

ABD: Türkiye'ye Yardım Ekonomiye Destek Amaçlı - 2003-03-25


Amerika’nın, Irak savaşıyla ilgili olarak Türkiye’ye yapmayı planladığı 1 milyar Dolarlık yardımın, Türkiye'yle Irak konusundaki yürütülen görüşmelerde bir pazarlık unsuru olmadığı belirtildi. Bush yönetiminin, Türkiye'ye bağış olarak vermeyi Kongre'ye önerdiği 1 milyar Doların bir bölümünün, Türk hükümeti tarafından 8 buçuk milyar Dolara kadar kredi garantisi olarak kullanılabileceği bildirildi.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüleri Washington’da gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtladılar.

Beyaz Saray’da, Sözcü Ari Fleischer, Türkiye’nin son iki yıl içinde ekonomik durumunu düzeltme yönünde önemli adımlar attığını ve dün açıklanan yardımın bu gelişmeyi destekleme amacına yönelik olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher da “Amerika, Irak konusundaki işbirliğinin düzeyi ne olursa olsun Türkiye’nin, bazı ihtiyaçları olduğunu kabul ediyor. Yönetim, dostumuz ve müttefikimiz Türkiye için böyle bir paranın ayrılmasını Kongre’den istemenin yerinde olacağını düşündü. Şu anda bu bir istekten ibarettir, bir taahhüt değildir. Türkiye’yle çalışmalarımız devam ediyor. Ortaya çıkacak duruma ve Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre, böyle bir yardımı yapabilecek durumda olmak istiyoruz.”

Sözcü Boucher, yardımın Irak savaşının Türk ekonomisi üzerinde etkilerini hafifletmek amacıyla ve ekonomik reformların devam etmesi şartıyla yapılabileceğini bildirdi. Boucher, ayrılan 1 milyar Doların bağış şeklinde verilebileceğini ya da geçerli faiz oranlarına göre, daha büyük miktarda kredi garantisi olarak kullanılabileceğini söyledi.

Dışişleri Sözcüsü, bu yardımın, Türkiye’yle, Irak konusundaki görüşmelerde bir pazarlık unsuru olarak görmediklerini bildirdi.

XS
SM
MD
LG