Erişilebilirlik

Powell: Türkiye K. Irak'a Girmeme Güvencesi Verdi - 2003-03-25


ABD Dışişleri bakanı Colin Powell, Türk birliklerinin Kuzey Irak’a girmediğini ve Türkiye’nin şu sırada asker gönderme niyeti olmadığı yolunda uluslararası topluluğa güvence verdiğini açıkladı.

Powell, bu açıklamayı Fox televizyonunda Türk birliklerinin Kuzey Irak’a girip girmediği yolundaki soruları yanıtlarken yaptı.

Kuzey Irak konusunda Türk yetkililerle yakın temas halinde olduklarını belirten Powell, Türk tarafının şu sırada küçük, orta ya da büyük çapta hiçbir kuvvet gönderme planları olmadığını bildirdiğini söyledi.

Ancak Powell, durumun ilerde değişebileceğini ve Türkler için önemli olan konunun bir mülteci krizi çıkmaması olduğunu belirtti.

Şu sırada Türk sınırına doğru bir mülteci akını olmadığını vurgulayan ABD Dışişleri bakanı, bu bakımdan Türkiye’nin asker göndermesine gerek olmadığını söyledi.

Powell “Türk dostlarımıza şunu söylüyoruz: Türk askerinin sınırı geçmesine ihtiyaç yoktur” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher da ABD'nin Kuzey Irak’ta koalisyon kuvvetleriyle koordine edilmeyen her türlü askeri operasyona karşı olduğunu ve bu görüşünü hem Türkiye hem de Kürt gruplara açıkça anlattıklarını bildirdi.

Sözcü Bocher, bu açıklamayı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, ABD'nin Türk birliklerinin Irak’a girmesine itirazı olmadığı yolundaki demeci üzerine yaptı. Boucher, Washington’un Kuzey Irak’ta koalisyon kuvvetlerinden ayrı hareket edecek bir Türk askeri varlığını hiçbir zaman kabul etmediğini söyledi.

XS
SM
MD
LG