Erişilebilirlik

Oskarlar Sahiplerini Buldu - 2003-03-24


75’nci geleneksel Oscar ödül töreni Irak’taki savaşa rağmen dün gece yapıldı. “Bowling For Columbine” adlı yapıtıyla en iyi belgesel ödülüne layık görülen film yapımcısı Michael Moore Oscar’ı alırken yaptığı konuşmada savaşı ve Başkan Bush’u eleştirdi.

Chicago müzikali en iyi film ödülü de dahil olmak üzere toplam 6 dalda ödül kazandı. En iyi kadın oyuncu ödülü “The Hours” filmiyle Nicole Kidman’a, en iyi erkek oyuncu ödülü de “Pianist” filmindeki başarısıyla Adrien Brody’e verildi. “Pianist” filminin yönetmeni Roman Polanski de en iyi yönetmen ödülünü kazandı. Ancak Polanski, 25 yıl önce aldığı hapis cezasını çekmediği için Amerika’ya giremediğinden törene katılamadı.

Hollywood’un Kodak sineması dün gece ilginç olaylara sahne oldu. Irak’taki savaş nedeniyle törenin başında konukların gelişinin gösterildiği “Kırmızı Halı” bölümü kaldırıldı. 75’nci Oskar töreninde Kodak sinemasında da sıkı güvenlik önlemleri alındı. Dün gece binlerce polis ve güvenlik görevlisi işbaşındaydı. Kodak sinemasının bulunduğu cadde yakınlarında savaş karşıtı ve savaş taraftarı sloganlar atan binlerce kişi protesto gösterileri yaptı. Törenin başlamasıyla salondaki hava da gerginleşti. “Pianist” filmindeki başarısıyla en iyi erkek oyuncu ödülü kazanan Adrien Brody ve ünlü oyuncu Susan Sarandon, barışı simgeleyen beyaz güvercin rozetleriyle dikkat çekti. Törenin en heyecanlı bölümü ise film yapımcısı Michael Moore’un “Bowling For Columbine” adlı belgesel filmiyle ödül kazanmasının ardından yaptığı konuşmaydı. Moore en iyi belgesel ödülüne aday tüm yapımcıları da sahneye çağırarak savaşı ve Başkan Bush’u şiddetle eleştirdi:

"Kendinizden utanın Sayın Bush, utanın!!! Uydurma seçim sonuçlarının uydurma bir başkan seçtiği bir zamanda yaşıyoruz. Bir tek kişinin uydurma sebeplerle bizi savaşa yolladığı bir zamanda yaşıyoruz. Biz savaşa karşıyız Sayın Bush… Papa ve Dixie Chicks de karşı. Artık zamanın doldu…"

Moore törenin ardından sadece bir Amerikalı olarak duygularını dile getirdiğini belirtti. Savaş karşıtı olduğunu her şekilde belirten ve internet sitesinde Başkan Bush’a yazdığı savaş karşıtı mektubunu da yayınlayan Moore’un “Bowling For Columbine” belgeseli, Amerika’da silah kültürüyle yetişen gençleri ele alıyor. Yapımcı, belgeselin konusunu 1999’da iki lise öğrencisinin Columbine lisesinde 13 kişiyi öldürmesi ve ardından intihar etmesinden almış. Moore törendeki konuşması nedeniyle seyircilerin bazıları tarafından yuhalandı.

En iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan Adrien Brody de konuşmasında barış taraftarı olduğunu göstererek, Irak’taki savaşın biran önce sona ermesini istedi.

"İster Allah, ister Tanrı hangisine inanirsanız inanın, gözü üzerinizde olsun. Barışçıl bir çözüm için dua edin…"

Sinema Akademisinin Başkanı Frank Pierson da askerlerin en kısa zamanda evlerine dönmesini ve en kısa zamanda barişın sağlanmasını istedi. Akademi yetkilileri, dün geceki töreni tüm dünyada yaklaşık 1 milyar kişinin izlediğini tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG