Erişilebilirlik

Bush: 'Türkiye'nin Girmesine Gerek Yok' - 2003-03-23


Başkan Bush, Pazar günü, Washington'daki başkanlık dinlenme konutu Camp David'den Beyaz Saray'a dönüşünde gazetecilerin Irak'taki gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

Bush, El Cezire televizyonunda yayınlanan ve Irak televizyonunun kaydettiği görüntülere dayanan, 4 Amerikalı askerin ölü, 7'sinin de canlı olarak güneydeki Nasıriye yakınında Iraklılar tarafın ele geçirildiği yolundaki haberler üzerine, eğer bu görüntüler gerçeği yansıtıyorsa Irak'ın savaş tutsaklarına yapılacak muamele konusundaki Cenevre sözleşmelerini ihlal ettiğini söyledi.

Bush, Türkiye'nin Kuzey Irak'a kuvvet sokacağı yolundaki haberlere ilişkin bir soruya da buna gerek olmadığı yolunda karşılık verdi. "Kuzey’e çok sayıda birlik gönderdik ve Türklere çok açık bir şekilde Kuzey Irak’a girmelerini istemediğimizi söyledik. Türk ordusu ve politikacılarıyla sürekli temas halindeyiz. Politikamızı biliyorlar. Kuzey Irak’a girmelerini gerektirecek bir durumun ortaya çıkmaması için Kürtlerle çalıştığımızı biliyorlar."

Başkan Bush’un bu konuşmasının öncesinde de Amerikan televizyonlarının talk-şov programlarına katılan Savunma Bakanlığı yetkilileri bugün sık sık Türkiye’nin Kuzey Irak asker gönderip-göndermediği veya bu yönde ne tür hazırlıkları olduğu yolundaki soruları yanıtladı.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, CNN televizyonundaki röportajı sırasında “Türk birlikleri Kuzey Irak’a girdi mi” şeklindeki bir soruyu biraz da eleştirel bir tonla şu şekilde yanıtladı: "Son 4-5 gündür basında Türk birliklerinin Kuzey Irak’a girdiği yolundaki iddiaları, spekülasyonları duyuyorum. Bu konuda iki şey söyleyebilirim. Birincisi, elimizde bu iddiaları kanıtlayacak bir istihbarat yok. İkincisi Türk ordusu bize defalarca bu haberlerin doğru olmadığını söyledi, ve bu sözlere inanıyorum. Elbette, bu sözün aksi bir durum olduğu ortaya çıkarsa bu talihsizlik olur."

Savunma Bakanı Rumsfeld, bu açıklamasıyla Türk birliklerinin Kuzey Irak’a girdiği yolundaki iddiaları reddederken, Genelkurmay Başkanı Richard Myers da Fox Televizyonu’nda bugün aynı soruyu şu şekilde yanıtladı: "Açıkca görünen o ki Türk birlikleri henüz Kuzey Irak’a girmedi. Türk yetkililer, açıklamalarında K.Irak’a ancak mültecilere yardım için girebileceklerini söylüyor."

Richard Myers, Irak sınırındaki hareketliliği sınır kontrolü amacıyla düzenlenen normal bir operasyon olarak niteledi ve her egemen ülke gibi Türkiye’nin de sınırlarını mülteci akınından korumak için önlemler alma hakkına sahip olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG