Erişilebilirlik

'Washington Kuzeyden Harekat Umudunu Kesti' - 2003-03-15


Bush yönetiminin, olası Irak harekatını Türkiye üzerinden yapmaktan umudunu kestiği bildiriliyor. Washington Post gazetesi, Washington’un şimdi çabalarını Türk hükümetini Irak’a sınır ötesi bir harekattan caydırmaya yönelttiğini yazıyor.

Üst düzey Amerikalı bir yetkiliye dayanan haberinde gazete, Bush yönetiminin sadece hava sahasını kullandıracak ülkelere yardımın söz konusu olmadığı gerekçesiyle, yardım paketini geri çektiğini belirtiyor.

Haberde, Savunma Bakanlığı'nın, Türkiye’den asker konuşlandırılmasıyla ilgili kararın çıkmaması üzerine doğu Akdeniz’deki savaş gemilerini Süveyş Kanalı’na yönlendirdiği belirtiliyor.

Washington Post'a göre, Amerika’nın Ankara’daki diplomatik çabaları bunun üzerine Irak’a asker göndermemesi için Türkiye’den güvence almaya yöneldi. Özel temsilci Zalmay Halilzad başkanlığındaki Amerikan heyetinin Türkiye’yi, sınırı geçmesinin Türk-Amerikan ilişkilerini çok olumsuz etkileyeceği konusunda uyardığı bildiriliyor.

Washington Post, Halilzad’ın aynı zamanda böyle bir durumun Türklerle Kürtler ve Amerikan askerleri arasında çatışma tehlikesi yaratacağı uyarısında da bulunduğunu yazıyor.

Gazeteye göre, Bush yönetimi, Türkiye’nin mülteci akını, Irak’taki Türkmenlerin güvenliği ve Irak topraklarında saklanan ayrılıkçı Kürtlerin saldırıya geçme ihtimalinden duyduğu kaygıyı anlayışla karşılıyor ancak, bunun giderilmesi için, Türk askerlerinin Irak topraklarına girmesine gerek olmadığını savunuyor.

Amerika daha önce Türkiye’de konuşlandırmayı düşündüğü 62 bin asker ve Türk ordusunun da desteğiyle Irak’a girme planları yapmıştı.

Washington Post, meclisten onay çıkmaması yüzünden ABD Savunma Bakanlığı'nın plan ve politika değişikliğine gittiğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG