Erişilebilirlik

Iraklı Muhalifler Mezun Oldu - 2003-03-10


Amerika’nın Macaristan’da eğitim verdiği Iraklı muhalefet üyelerinin ilk bölümü mezun oldu. Macaristan hükümeti, 3 bine yakın Iraklının topraklarında eğitilmesine izin vermişti. Eğitim programı için üsde 2 bin de Amerikan askeri personeli bulunuyor. Amerikalı yetkililer, Iraklılara askeri eğitim verilmediğini sivil görevlere hazırlandıklarını söylüyorlar.

Iraklılar, başkent Budapeşte’nin 200 kilomeret uzağında Tajar askeri üssünde eğitim görüyor. Amerikalı yetkililer 4 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan ilk 50 Iraklının dün mezun olduğunu açıkladı. İlk gruba verilen mezuniyet belgesinde, Iraklıların, Irak halkının özgürlüğü için kendi yaşamlarından fedakârlık yaptıkları belirtiliyor. Üs komutanı Amerikalı binbaşı Robert Stern, radyomuza telefonla verdiği demeçte, Iraklılara askeri eğitim verilmediğini vurguladı ve şöyle dedi:

"Eğitimin ilk bölümünde meşru müdafaa üzerinde durduk. Eğitimin yeni sona eren ikinci bölümünde ise, üstlenecekleri rol ve sorumluluklar üzerinde duruldu. Yardım kuruluşlarıyla askeri yetkililer arasında irtibat sağlayacak, askeri kuvvetlerin sivil operasyonlarına destek olacak, savaş nedeniyle evinden barkından olacaklara yardım edecekler."

“Özgür Irak kuvvetleri” adı verilen grup Kürtlerle birlikte, Şii, Sünni ve Hrıstiyan Iraklılardan oluşuyor. Binbaşı Stern, kapta eğitim görenlerin çoğunun Amerika’da sürgünde yaşayan Iraklılar olduğunu söyledi ve bu kişilerin özverilerinin takdir edilmesi gerektiği vurguladı:

"Çoğu buraya gelmek için ailelerini yalnız bıraktı. Bu kişilerin çoğu üniversite mezunu. Aralarında işadamları, öğretim üyeleri, mühendisler var. Özgür ve demokratik bir Irak hayaliyle buraya geldiler... Tek umutları ülkelerine geri dönmek."

Macaristan’ın Sosyalist hükümeti, 3 bine yakın Iraklının Tajar üssünde eğitilmesine izin vermişti. Eğitim programı için üsde 2 bin de Amerikan askeri personeli bulunuyor. Fakat, Budapeşte hükümetinin aksine Amerika kamuoyundan aynı desteği görmüyor. Araştırmalara göre, Macarların çoğu Iraklıların ülkelerinde eğitilmesine soğuk bakarken, her 10 Macardan 8’i savaşa karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG