Erişilebilirlik

Bush: Türkiye'nin ABD'den Daha Yakın Dostu Yok - 2003-02-18


Başkan Bush ABD'nin Türkiye için kabul edilebilir bir yardım paketi ortaya koyacağından emin olduğunu söyledi. Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Bush şöyle dedi: "Türkiye’nin Amerikan hükümetinden daha iyi bir dostu yoktur, Türklerle yardım paketinin ayrıntıları üzerinde hala çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Başkan Bush, Cuma günü Dışişileri Bakanı Yaşar Yakış ve ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'la yaptığı görüşmede Amerikan kuvvetlerinin Kuzey’den Irak’a girmesi Türkiye’deki üs ve limanları kullanmasına izin verme konusunda hızla anlaşma sağlanmasını istemişti.

New York Times gazetesi, bugünkü haberinde ABD’nin Türkiye’ye 6 milyar Dolar'ı hibe, 20 milyar Dolar'ı kredi garantisi olarak toplam 26 milyar Dolar önerdiğini yazıyor. Gazete, üst düzeyde bir Amerikalı yetkiliye dayanarak Türkiye’nin bu miktarın iki katını istediğini ancak Başkan Bush’un daha fazla veremeyeceğini ve Türklerin karar vermesi için az zamanları olduğunu söylediğini bildirdi.

Gazeteye göre Bush Yönetimi'nin üst düzeyde yetkilisi Türklerin kararı geciktirmekle kendilerini zor duruma soktuğunu söyledi. Aynı yetkili Türkiye’nin kaybedecek çok şeyi olduğunu vurgulayarak ABD’nin Türkiye’siz de Kuzey cephesini açabileceğini ama bunun sonuçta Türkiye için iyi olmayacağını belirtti.

XS
SM
MD
LG