Erişilebilirlik

'Savaşa Hayır' - 2003-02-16


Dünyanın çeşitli ülkelerinde dün milyonlarca kişinin katıldığı savaş karşıtı gösteriler yapıldı. Bugün de Avustralya’da yüzbinlerce kişi “savaşa hayır” dedi.

Sydney’te yapılan ve en az 200 bin kişinin katıldığı gösteride, sadece Buşkan Bush değil Avustralya Başbakanı John Howard da protesto edildi.

Arap ülkelerinde ise ciddi bir hareket görülmüyor. Gerçi dün Kahire, Beyrut ve Şam’da da savaş karşıtı yürüyüşler yapıldı ama katılım çok azdı. Halbuki Arap ülkelerinin neredeyse hepsi Irak’la savaşa karşı çıkıyor. Beyrut’taki Lübnan-Amerikan Üniversitesi öğretim üyelerinden Sami Barudi, Arap hükümetlerinin büyük çaplı miting ve yürüyüşlerden hoşlanmadıklarını söylüyor. Hükümetlerin kitlesel hareketlerin rejim karşıtı gösteriye dönüşmesinden kaygı duyduklarını söyleyen siyasi bilimler profesörü şöyle diyor:

"Gösteri yapılmaması Ortadoğu halklarının savaş istediği anlamına gelmiyor. Nedeni toplantı yasağı... Örneğin Msır’da yapılan bir gösteride demokrasi ve siyasi reform yolunda sloganlar atılınca yetkililer paniğe kapıldı. Arap başkentlerinde “Savaşa Hayır” gerekçesiyle yapılacak bir gösterinin “Rejime hayır” e dönüşmesinden ciddi kaygı duyuluyor."

Diğer uzmanlara göre de Arap ülkelerinde hükümetlerin izin ve desteği olmadan büyük çaplı gösteri yapmak imkansız.

Kahire Üniversitesi profesörlerinden Abdullah el Aşal, polislerin de, göstericilerin kontrolden çıkıp Amerikan ve İngiliz hedeflerine saldırmalarından korktuğunu söylüyor. Mısırlı uzman, ayrıca, rejim aleyhtarı unsurların göstericiler arasına sızarak, savaş karşıtı bir yürüyüşü hükümet karşıtı bir gövde gösterisine dönüştürebileceklerini ileri sürüyor.

Abdullah el Aşal’a göre, savaş çıkması halinde durumun değişmesi mümkün.

"Irak’ın Birleşmiş Milletler silah denetçileriyle işbirliği yapmasına rağmen Amerika bu ülkeye saldırırsa, o zaman sokakları kontorl altında tutmak imkansız olacak. Polislerin de fazla bir şey yapabileceklerini sanmıyorum."

Profesör el Aşal’a göre, Arap ülkelerinde büyük gösteri yapılmaması, savaşın desteklendiğini değil, halkın öfkesinin sokaklara yansımaması için hükümetlerin çok sıkı önlemler aldığını gösteriyor.

XS
SM
MD
LG