Erişilebilirlik

Blair: Denetçilere Daha Fazla Zaman Tanınacak - 2003-02-15


İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak krizini BM yoluyla çözmeye kararlı olduğunu ancak Saddam Hüseyin’i iktidardan uzaklaşmış görmek istediğini açıkladı.

Lideri olduğu İşci Partisinin İskoçya’daki toplantısında konuşan Blair, BM denetçilerine silah arama çalışmaları için daha fazla zaman tanınacağını ancak bunun için Irak’ın tam işbirliği yapmasının şart olduğunu söyledi. İngiltere Başbakanı, eğer Irak devlet başkanına karşı bu kez de harekete geçilmezse, BM’in otoritesinin yokolacağı uyarısında bulundu.

Dün Güvenlik Konseyine bilgi veren iki BM baş silah denetçisi, Bağdat’ın tam işbirliği yapması halinde Irak’ın silahsızlanması için hala umut olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Colin Powell ise, Amerika’nın Irak’a BM kararlarını tam olarak yerine getirmesi için birkaç hafta daha verebileceğini ancak Irak üzerindeki baskısını kaldırmayacağını söyledi. Powell, bu sözleriyle Amerika’nın kuvvet kullanma kararlılığının devam ettiği mesajı verdi. Fransa, Çin ve Rusya ise silah denetçilerine daha fazla zaman tanınması çağrısını tekrarladı.

XS
SM
MD
LG