Erişilebilirlik

Blix BM'ye Yeni Raporunu Sundu - 2003-02-14


BM Silah Denetim Komisyonu Başkanı Hans Blix 11 hafta süren incelemelerden sonra Irak’ta kitle imha silahları bulamadıklarını ancak yok edilmesi emredilen birçok silahın durumunun hala açıklık kazanmadığını söyledi.

Blix, Güvenlik Konseyi'ne bilgi verirken Irak’ın BM silah denetçilerinin şüpheli yerlere girmelerine izin vermeye devam ettiğini ancak Bağdat’ın yasaklanmış yüzlerce biyolojik ve kimyasal silaha ne olduğunu hala açıklamadığını vurguladı. Blix şöyle konuştu: "Irak’ın bize verdiği bir belgede adı geçen 1000 ton kimyasal madde ortada yok, bunların hala varolduğu yargısına hemen varmak istemiyorum. Ama bunların hala varolması ihtimalini de gözardı edemeyiz."

Hans Blix, BM silah uzmanlarının, Irak’ın yeni füze sistemlerinden birinin, Güvenlik Konseyi kararlarında belirlenen menzil sınırını aştığını bulduklarını da sözlerine ekledi.

Güvenlik Konseyi'ne bilgi veren BM Atom Enerjisi Dairesi Başkanı Muhammed El-Baradei de, denetçilerinin Irak’ın nükleer silah programı üzerinde çalıştığını göseteren kanıt bulamadıklarını söyledi.

Bu ay başında ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Güvenlik Konseyi'ne uydu fotoğrafları ve ses bantları gibi ayrıntılı kanıtlar sunarak bunların Irak Lideri Saddam Hüseyin’in silahsızlanmadığını açıkça gösterdiğini bildirmişti. Powell, silah denetimlerine devam etmenin bu hedefin gerçekleşmesini sağlamayacağının anlaşıldığını da vurgulamıştı.

XS
SM
MD
LG