Erişilebilirlik

Çevik Bir: Türkiye ile Amerika Komşu Olacak - 2003-02-13


Özel ziyaret için geldiği Amerika’da, önceki gün Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) Türkiye programı sorumlusu Bülent Alirıza’nın daveti üzerine Washington’da konuşma yapan Genelkurmay ikinci başkanlığından emekli General Çevik Bir, muhtemel bir Irak Operasyonu sonrası Türkiye ile Amerika’nın komşu olacağını söyledi.

Bir, Amerika’nın Irak harekatını savundu, operasyondan sonra Türkiye'nin bölgede Rusya ile beraber bir güvenlik koridoru oluşturacağını söyledi.

Çevik Bir, Irak operasyonundan sonra Türkiye’nin öneminin artacağını Avrupa Birliği’nin de Türkiye ile daha fazla yakınlaşmak isteyeceğini düşünüyor.

Türk hükümetinin Amerika’ya Irak operasyonunda destek olmak için doğru kararlar verdiğini vurgulayan ancak geç kalındığını düşünen Bir'e göre, Türk halkı bilgilendirildiği takdirde Irak’ta operasyona destek verecek.

Çevik Bir, Refah hükümeti zamanında Ankara’ya karşı tutumuyla dikkat çekmişti. Amerika’daki Musevi lobisi Çevik Bir’e “uluslararası liderlik” ödülü sunmuştu.

Bir, daha önce ise Somali’de barış gücü birliklerinin komutanı olarak başarılarıyla uluslararası çapta kendinden söz ettirdi.

XS
SM
MD
LG