Erişilebilirlik

NATO Krizi Amerikan Basınında Manşetlere Çıktı - 2003-02-11


NATO içindeki anlaşmazlık ve Irak’la ilgili gelişmeler, Amerikan gazetelerinde güncelliğini koruyor.

NATO'nun, Irak’la muhtemel bir savaşta, Türkiye'yi koruması planına Fransa, Almanya ve Belçika'nın itirazıyla başlayan gerginlik devam ediyor. Haber, gazetelerde, "NATO tarihindeki en büyük kriz", “NATO'da çatlak” başlıklarıyla verilirken, köşe yazıları ve yorumlarda, ittifakın, Türkiye’ye, başka yollarla da destek sağlayabileceği ileri sürülüyor.

İngiliz TIMES gazetesi, NATO üyesi 19 ülkeden sadece 3’ünün plana karşı çıktığını hatırlatırken; Amerika'nın, Türkiye'yi, gerekirse NATO şemsiyesi dışında koruyabileceğini yazıyor. Bu arada, Amerikan gazeteleri, Kuzey Irak’ta, Kürdistan Yurtsever Birliği liderlerinden Şevket Hacı Müşir’le iki yardımcısının öldürülmesine de geniş yer verdi. Cumartesi günü, Ansar el İslam militanları tarafından öldürülen Hacı Müşir, Kürt Parlamentosu’nun da üyesiydi. Müşir, olay sırasında yüze yakın Ansar el İslam militanının, Kürdistan Yurtsever Birliği’ne geçmesi konusunda pazarlık yapıyordu.

Kürt yetkililer, Müşir’in pusuya düşürüldüğünü ve kendisiyle iki yardımcısını öldüren militanların kaçtığını bildirdiler. Militanların Zahir Teyfik ve Fuat Mam Ağa adlı iki Kürt yetkiliyi de rehin aldıkları öğrenildi.

Amerikan gazetelerinin habere geniş yer vermesinin bir nedeni Bush yönetiminin, Ansar el İslam’ın, hem el Kaide hem de Bağdat hükümetiyle ilişkisi olduğunu iddia etmesi.. Haberi baş sayfadan veren NEW YORK TIMES, Şevket Hacı Müşir’in cenaze töreninden büyük bir resim de basmış. Yazı özetle şöyle:

Kürdistan Yurtsever Birliği’nin kurucu üyelerinden olan Müşir, son aylarda, eskiden Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i destekleyen aşiretleri kendi tarafına çekmeye, aynı zamanda, bölgedeki dini liderlerle uzlaşma sağlamaya çalışıyordu. Kürt yetkililere göre, İran sınırı yakınlarında Beyara’da yapılan görüşme, başından beri tuzak olarak hazırlanmıştı. Görüşmeye sadece iki kişiyle giden Müşir, iyi niyetini göstermek için, iki Kürt yetkilinin görüşme boyunca, yakındaki bir köyde, Ensar-ı İslam militanlarının yanında kalmalarını kabul etti. Bir evde yapılan görüşmeye üç militanın katıldığı ve bunlardan Ali Tezhiya adlı kişinin Mürşit’i kalaşnikofla öldürdüğü öğrenildi. Diğer iki yetkiliyi de öldüren militanlar kaçarken eve el bombaları atarak kaçtılar. Ev halkından iki kişi de olayda hayatını yitirdi. Diğer iki Kürt yetkilinin akibeti bilinmiyor.

LOS ANGELES TIMES gazetesinin haberine göre, Kürt parlamenter, başından vurulduğu zaman, Ensar-ı İslam militanlarının teslim olmasıyla ilgili anlaşmayı yazıyordu. Yazı şöyle devam ediyor:

Ensar-ı İslam’ın sert açıklamalarıyla birlikte eylemleri de giderek şiddetleniyor. İran sınırına komşu bölge Kürdistan Yurtsever Birliği’nin kontrolü altında. Ancak Kürt yetkililer, iki yıldır uğraşmalarına rağmen örgütü bir türlü bölgeden çıkaramadılar. Bu bölgede Ensar-ı İslam’inin yanısıra Kumali İslami adlı bir grup daha faaliyet gösteriyor. Ancak bu grup daha ılımlı ve son zamanlarda Yurtsever Birliği’ne yaklaşmaya başlamıştı.

Siyasal gözlemcilere göre, Kürdistan Yurtsever Birliği, 121 Ensar-ı İslam militanını satın alarak örgütü parçalamayı, hatta aynı militanları örgüte karşı kullanmayı planlıyordu. Kürdistan Yurtsever Birliği’nin, militanları, Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisine karşı kullanmayı da düşündükleri ileri sürüyor. Talabani’yle Barzani kuvvetleri arasında 1996 yılında çıkan savaşta 3 BİN 500 kişi ölmüştü. Amerika, muhtemel bir Irak savaşı öncesi böyle bir olayın tekrarlanmaması için taraflara ağır baskı yapıyor.

Öte yandan Bush yönetiminin zehinli gaz imal ettiği suçlamasını reddeden Ensar-ı İslam, 20 kadar yabancıyı gazeteciyi Kuzey Irak’ta, İran sınırı yakınındaki üssüne davet etti. Bir gazeteci ziyaretin ayrıntıları şöyle anlatıyor:

Küçük ve ilkel bir çiftliğe benzeyen tesisdeki ilkel binalarda su tesisatı bile yok. Elektrik küçük bir jeneratörle sağlanıyor.. Gazetecileri gezdiren iki militan, tesiste uzun namlulu silahlarla birkaç makineli tüfek ve roket bulunduğunu söyledi, zehirli gaz imal edildiği iddiasını reddetti. Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın suçlaması neye dayanıyor bilmiyoruz ama biz silah denetçisi değil gazeteciyiz. Dolayısıyla bu konuda karar vermek bize düşmez. Ayrıca, ziyaretin Powell’ın açıklamasından 5 gün sonra yapıldığını hatırlatmakta da yarar var.

XS
SM
MD
LG