Erişilebilirlik

ABD'li Yetkililer Ankara'da Türkiye'ye Yardımı Görüşüyor - 2003-02-08


Amerika Maliye Bakanlığı Müsteşarı John Taylor, Ankara’da Türkiye’ye Irak savaşı nedeniyle sağlanacak ekonomik yardım paketini görüştü.

Bir Türk maliye yetkilisi, Fransız Haber ajansına yaptığı açıklamada iki gün süren görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtti ancak yardım miktarı konusunda bilgi vermedi. Gazete haberlerinde Amerikan yardımının hibe ve kredi olarak toplam 14 milyar doları bulacağı öne sürülüyor.

Anadolu Ajansı görüşmelerde yardım paketinin ana hatları üzerinde anlaşmaya varıldığını ve nihai düzenlemelerin Washington’da Amerikalı yetkililer tarafından yapılacağını bildirdi. Ancak Türk maliye yetkilisi, bu haberi doğrulamadı ve henüz nihai anlaşma aşamasına gelinmediğini söyledi.

Milliyet gazetesine göre, Türk tarafı paketin doğrudan yardım içeren bölümü için yazılı taahhüt verilmesini ve hibe yardımın 1-2 milyar Dolarının savaş başlamadan önce sağlanmasını istedi.

Gazeteye göre Amerikan tarafı ise Türkiye, Uluslararası Para Fonu ile anlaşmaya varmadan önce yardımın netleşmeyeceği mesajı verdi.

Bu arada dün Ankara’ya gelen Uluslararası Para Fonu (IMF)heyeti ile Türk yetkililer arasında görüşmeler başladı. Bayram boyunca sürecek görüşmelerde Para Fonu'nun, dördüncü kredi dilimi için şart koştuğu bütçe ve faiz dışı fazla hedefleri ele alınıyor

XS
SM
MD
LG