Erişilebilirlik

Bush Türkiye'ye Teşekkür Etti - 2003-02-07


Başkan Bush, Türkiye'deki bazı askeri üs ve tesislerin Irak'a karşı girişilebilecek harekat öncesinde Amerikan ordusu tarafından monderleştirilmesine izin verme kararı nedeniyle Türkiye'ye teşekkür etti.

Beyaz Saray Söscüsü Ari Fleischer, Perşembe günkü olağan basın brifingi sırasında Başkan Bush'un, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan oylamayla alınan bu karardan duyduğu memnunluğu dile getirdiğini söyledi. Karar, Irak'a karşı operasyonda kullanılması muhtemel olan havaalanları ve limanların Amerikan ordusuna bağlı istihkam birlikleri tarafından modernleştirilmesini öngörüyor.

Beyaz Saray Sözcüsü, Meclis'teki oylamanın, Türkiye'nin, Irak'ı, kitle imla silahlarını ortadan kaldırması için Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararlara uymaya zorlama konusundaki kararlılığını gösterdiğini belirtti.

Fleischer, "Türkiye iyi bir dost ve sağlam bir NATO müttefikidir. Türk hükümeti zor sorunları ciddiyetle ve kararlılıkla göğüslemektedir," dedi.

Fleischer Başkan Bush'un, Irak'ın, kimyasal ve biyolojik silahlarını ortadan kaldırması yönünde Birleşmiş Milletler'ce alınan kararlara uymasını sağlamak için Türk hükümetiyle yakın işbirliği yapacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG