Erişilebilirlik

Meclis Yetki Tezkeresini Kabul Etti - 2003-02-06


TBMM üs ve limanların modernizasyonuna ilişkin yetki tezkeresini kabul etti.

Gizli oturumda tezkere için 308 milletvekili olumlu oy verirken, 193 milletvekili de red oyu kullandı.

Hükümetin parlamentoya sunduğu tezkerede, Irak sorununa barışçı çözümün desteklendiği, bu yöndeki çabaların devam edeceği, ancak barışçı çözüm olmadığı taktirde Türkiye’nin, hak, çıkar ve uluslararası sorumluluklarına uygun tedbirleri, zamanında almasının gereği vurgulandı. Hükümet, Anayasa’nın, savaş ilanı ve asker kullanmaya meclisin iznini öngören 92. maddesi uyarınca hareket etti.

Kabul edilen tezkereyle, Türkiye’deki askeri üs ve tesislerle, limanlarda gerekli modernizasyonu yapmak amacıyla ABD’ye mensup teknik ve askeri personelin 3 ay süreyle Türkiye’de bulunmasına izin veriliyor. Tezkere, bu çalışmalarla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasını öngörüyor.

Karar, Irak’a savaşa katılacak Amerikan askerlerinin Türkiye’de konuşlandırılması için bir ilk adım olarak görülüyor.

Meclis kararından sonra, 4000 dolayında Amerikan istihkam askerinin Türkiye’deki üs ve limanlarda olası bir savaş için gerekli hazırlık çalışmalarını başlatması bekleniyor.

Anadolu Ajansı'na göre yabancı askerlerin Türk topraklarında konuşlandırılması ve Türk askerlerinin yurt dışına gönderilmesiyle ilgili tezkere ise bayramdan sonra 18 Şubat’ta TBMM'ye sunulacak.

XS
SM
MD
LG