Erişilebilirlik

Tümgeneral Zorlu: ISAF Kabil'de 3 Yıl Daha Kalmalı - 2003-02-06


Afganistan’daki uluslararası gücün komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu, barışgücü askerlerinin Kabil’in güvenliğinin sağlanması için 2 ya da 3 yıl daha başkentte kalması gerektiğini açıkladı. Türkiye, çokuluslu gücün komutasını gelecek hafta başında Almanya ve Hollanda’ya devrediyor. .

Kabil ve çevresindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF)Komutanı Tümgeneral Hilmi Akın Zorlu, Afgan ordusu ve polis örgütü tam olarak göreve başlayana kadar barış gücü askerlerinin ülkede kalması gerektiğini açıkladı.

Tümgeneral Zorlu, bu açıklamayı 6 Şubat günü Kabil’de düzenlediği basın toplantısında yaptı.

Tümgeneral Zorlu, eğer uluslararası güç Kabil’de 2 ya da 3 yıl daha kalmazsa başkentte karışıklık çıkacağı ve Afgan hükümetinin zor durumda kalacağı uyarısında bulundu.

Son aylarda zaman zaman meydana gelen bombalama eylemleri ve roket saldırılarına rağmen Afganistan başkentinde yaşamın normale döndüğünü vurguluyan Zorlu, Kabil’in bugün yaşamak ve çalışmak için çok daha güvenli bir yer haline geldiğini söyledi.

General Zorlu, uluslararası gücün komutasını Pazartesi günü düzenlenecek bir törenle Alman ve Hollandalı generallere devredecek.

Kabil’de güvenliği sağlamak için halen 22 ülkeden yaklaşık 4 bin asker görev yapıyor. Önemli bölümü Türk askerlerinden oluşan güç, geçen yıl ABD öncülüğündeki koalisyonun Taleban yönetimini devirip geçici bir hükümet kurmasından sonra BM tarafından kuruldu. Barış gücünün görev süresi bu yıl Aralık ayında sona eriyor.

Üst düzeydeki Afgan yetkililer de barış gücünün görev süresinin uzaltılmasını istediklerini söylüyor.

En az 14 barış gücü askeri Afganistan’da görev yaparken öldü. General Zorlu basın toplantısında uluslararası gücün savaştan yıkılmış ülkenin yeniden imarı için gerekli istikrar ortamının yaratılmasına yardımcı olduğunu da vurguladı.

Ancak Zorlu, Afganistan’ın yeniden imarının yıllar alacağını ve bunun büyük ölçüde Afgan halkının sabrına ve uluslalarası topluluğun desteğine bağlı olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG