Erişilebilirlik

NASA'da Çalışan Baç Columbia'yı Anlatıyor - 2003-02-04


Bilim dünyası cumartesi sabahı kara bir haberle sarsıldı. Columbia uzay aracının atmosfere girmesinin ardından Teksas üzerinde parçalara ayrılması haberi dalga dalga yayıldı. Televizyon ve radyo istasyonlarının yanısıra medyanın diğer tüm kuruluşları yayınlarında kaza ile ilgili haberlere öncelik ve ağırlık verdiler. Duyulan üzüntü Amerika’nın sınırlarını aşıp dünyanın dört bir tarafında da paylaşıldı. Başta NASA bilimadamları olmak üzere milyonlarca insan kazanın nedenini anlamak için sorular soruyor. Kesin yanıtlara ulaşmak zaman alacak gibi gözüküyor.

Teleskop’un bu programını Columbia uzay dolmuşu kazasına ayırdık. Program konuğumuz NASA’da uzun yıllar çalışmış, hali hazırda proje bazında kuruma destek veren Kuzey Doğu Üniversitesi’nden kimya mühendisi Prof. Nurcan Baç. Baç, 1989 yılından bu yana NASA'da çalışıyor. Bilimadamı Columbia dahil diğer uzay dolmuşlarında gerçekleştirilmek üzere çeşitli deneyler tasarladı.

Nurcan Baç, ölen yedi astronottan ikisini, Kalpana Chawla ve Laurel Clark'ı yakından tanıyor. Kendileri ile gerek Kennedy Uzay Üssü'nde gerekse Boston'da araştırma laboratuvarında çalışmalar yapan Baç, kazadan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiriyor.

Columbia kazası ile ilgili röportajımızın tamamını dinlemek için yazının üstündeki linke tıklayabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG